НОВА ІСТОРІЯ (XVI—КІНЕЦЬ XVIII СТ.)
Культура і наука Західної, Центральної та Східної Європи в XVI - XVII ст.

Мігель Сервантес де Сааведра

Мігель Сервантес де Сааведра (1547-1616). Його творчість стала вершиною іспанської літератури XVII ст. Життя цього письменника схоже на авантюрний роман. Після навчання в університеті молодий ідальго (дворянин) Сервантес завербувався в армію. Він взяв участь у морській битві проти турків біля Лепанто. Отримавши тяжке поранення, Сервантес був змушений залишити армію. Під час повернення на батьківщину його та брата захопили в полон морські пірати. Довгі п'ять років Сервантес провів у полоні в Алжирі, кілька разів намагався втекти, але не-здало, і лише за великий викуп його було звільнено. До Іспанії він повернувся бідняком і, не маючи засобів до існування, пішов працювати збирачем податків. Після однієї з чергових неприємностей Сервантес опинився у в'язниці, де й розпочав роботу над романом «Хитромудрий гідальго Дон Кіхот Ламанчський».

Головний герой роману, дворянин Алонсо Кіхано, начитавшись рицарських романів, уявив себе мандрівним рицарем, мріючи відродити рицарські часи. Дон Кіхот намірявся власноруч змінити існуючі порядки, захистити вдів і сиріт, покарати винуватців їхніх страждань, але викликав своїми недоладними діями лише сміх. А втім, мотиви його вчинків людяні та шляхетні. Герой Сервантеса — справжній гуманіст.

Поруч із Дон Кіхотом у романі — його вірний зброєносець, селянин Санчо Панса. Він є носієм народного гумору, народних характеру і мудрості.

Роман «Дон Кіхот» — це велика книга великого письменника, який усім своїм серцем любив людей.

Окрім цього, Сервантес творив новели, п'єси, інтермедії, але в світовій літературі назавжди лишився автором роману про останнього рицаря на землі — гідальго Дон Кіхота.