НОВА ІСТОРІЯ (XVI—КІНЕЦЬ XVIII СТ.)
Культура і наука Західної, Центральної та Східної Європи в XVI - XVII ст.

Франсуа Рабле

Франсуа Рабле (1494-1553). Цей французький письменник XVI ст. своєю творчістю наче відповів на запитання: Скільки треба написати книг, аби зажити світової слави? Рабле написав тільки одну — «Гаргантюа і Пантагрюель», але що то за книга! Цей сатиричний роман сучасники називали найвизначнішим твором французької художньої літератури XVI ст.

«Гаргантюа і Пантагрюель» — книга-казка, в якій діють герої-велетні, добре знайомі дітям і дорослим у Франції. Проте у старовинні казки та легенди Рабле вклав новий зміст: безжалісно висміяв звичаї та життя феодалів, виступив проти католицької церкви і влади папи римського. На противагу феодально-католицькому суспільству він вигадав країну-мрію, якої ніколи не існувало, — Телем. «Роби те, що хочеш» — головний закон цієї країни. Кожен у ній мав виконувати ту роботу, яка йому подобалася, і працювати для спільного добробуту. Поряд із цією країною існувала інша — Папоманія. Там жили ревні католики, котрі вели боротьбу проти Папофігії, мешканці якої показали фігу портретові папи римського. У таких сміливих і гострих жартах Рабле насміхався над порядками, що існували в тогочасній Європі.

Після появи книги проти Рабле виступила католицька церква. Книгу було заборонено, але ніщо не могло зупинити її шаленої популярності в Європі. Читаючи книгу Ф. Рабле «Гаргантюа і Пантагрюель», Європа прощалася зі своїм минулим і вступала в нові часи.