НОВА ІСТОРІЯ (XVI—КІНЕЦЬ XVIII СТ.)
Московська держава в XVI - XVII ст.

Початок Смутних часів

На початку XVI ст. Московську державу охопила важка криза, що увійшла в історію як Смутні часи (1598-1613). У цей період Московія перебувала на межі загибелі, і лише завдяки рішучим діям російського народу вистояла.

Після смерті Івана IV престол посів його недалекоглядний син Федір (1584-1598). Він не міг керувати державою, і поступово вся влада зосередилася в руках боярина Бориса Годунова, з сестрою якого цар Федір був одружений. Продовжуючи політику Івана IV, Годунов жорстоко розправлявся з ворожими йому представниками боярської знаті, спираючись при цьому на широкі кола дворянства.

У 1591 р. за нез'ясованих обставин в Угличі помер спадкоємець московського престолу, останній син Івана IV царевич Дмитрій. Ширилися чутки, що його було вбито за наказом Бориса Годунова. У 1598 р. помер і цар Федір. Він не мав спадкоємця, і з його смертю припинилася давня династія Рюриковичів у Московській державі. Почався перший період Смутних часів — доба династичної кризи (1598-1605). Завдяки підтримці дворянства новим царем на земському соборі було обрано Бориса Годунова (1598-1605). Він переймався розвитком ремесел і торгівлі, розгорнув будівництво нових міст. Проте його плідна діяльність зійшла нанівець, коли під час голоду 1601-1603 pp. влада не спромоглася змінити ситуацію на краще, хоча й організувала роздачу хліба голодним.

Почалися селянські повстання. Зусібіч лунали звинувачення на адресу Годунова, який несподівано помер. Тоді Московію охопив другий етап кризи — соціальний (1605-1609). Зростання напруженості в суспільстві переросло у громадянську війну. Несподівано з'явилася людина, яка оголосила себе врятованим від смерті сином Івана IV Дмитрієм. Оскільки, на думку більшості, він був самозванцем, за ним закріпилося ім'я Лжедмитрій І.