НОВА ІСТОРІЯ (XVI—КІНЕЦЬ XVIII СТ.)
Тридцятилітня війна 1618-1648 pp.

Французький період війни (1635-1648)

Воєнні дії розгорталися переважно на території Німеччини, Іспанії та Іспанських Нідерландів. Уже в перші роки цього періоду виявилася вирішальна перевага антигабсбурзької коаліції. Керівна роль у ній перейшла до Франції.

Однак жодна зі сторін не мала достатньо сил для перемоги. Лише на початку 40-х pp., уже після смерті кардинала Рішельє, визначилася перевага Франції та Швеції. Тим часом габсбурзький союз спробував змінити перебіг війни на свою користь.

У травні 1643 р. 27-тисячна армія Габсбургів вторглася у Францію, маючи намір здобути вирішальну перемогу. Битва відбулася біля Рокруа. Армію Габсбургів було фактично знищено. Протягом наступних років вони зазнали нових поразок. У 1646 р. об'єднана шведсько-французька армія зайняла Баварію; з'явилася можливість поділу Німеччини між Швецією та Францією й захоплення столиці Австрії — Відня. За цих умов імператор Фердинанд НІ (1637-1657) змушений був прийняти продиктовані Францією та її союзниками надзвичайно важкі для Німеччини умови мирного договору.