НОВА ІСТОРІЯ (XVI—КІНЕЦЬ XVIII СТ.)
Чеський період війни (1618-1623)

Тридцятилітня війна 1618-1648 pp.

Приводом до початку війни стали події в Чехії, яка знаходилася під владою австро-німецьких Габсбургів. Більшість верств населення Чехії була незадоволена національними утисками, відсутністю політичних прав. У 1617р. королем Чехії було обрано прихильника Габсбургів Фердинанда Штирійського (після смерті Рудольфа II він став імператором). Ця подія викликала вибух народного невдоволення.

У столиці Чехії Празі спалахнуло повстання. Натовп протестантів захопив замок Празький град і викинув з вікна трьох королівських радників, які керували країною за відсутності короля. На королівський престол чехи запросили голову Євангелістичної унії Фрідріха Пфальцського. У відповідь на це Фердинанд Штирійський, не бажаючи втрачати чеський престол, розпочав, за підтримки Католицької ліги, воєнні дії.

Чехи мужньо воювали і здобули декілька перемог, проте їхня армія була набагато меншою, ніж війська Католицької ліги, очолювані досвідченим полководцем Й. Тіллі. У битві біля Білої Гори 8 листопада 1620 р. Тіллі розгромив чеських протестантів. У країні розпочався католицький терор: запалали багаття інквізиції, заборонялася чеська мова, нищилися праці чеських учених. «Епохою темряви» назвали ті часи чехи.

Тим часом Тіллі рушив на німецькі землі й захопив володіння Фрідріха Пфальцського. Успіхи католиків на першому етапі війни вкрай занепокоїли протестантських володарів країн Північної Європи.

Данський період війни (1624-1629). На боці Євангелістичної ліги у війну проти Габсбургів вступив данський король Кристіан IV: сили Євангелістичної ліги значно зміцніли, а Фердинанду Штирійському не вистачало коштів на утримання армії Тіллі. Виходом із цієї ситуації стало створення нової армії Альбрехта Валленштейна (1583-1634).

Валленштейн командував загонами найманців-професіоналів і запропонував імператорові створити 20-тисяч-не наймане військо (причому коштом Валленштейна), якщо Фердинанд дозволить утримувати цю армію за рахунок реквізицій (пограбування) місцевого населення. Імператор з радістю погодився і призначив Валленштейна головнокомандувачем. За короткий термін було набрано 100-тисячну армію, в якій Валленштейн встановив жорстку дисципліну. Саме завдяки армії Валленштейна католики розбили данську армію Кристіана IV. Вдячний імператор винагородив свого головнокомандувача Мекленбурзьким князівством і титулом «генералісимуса Балтійського та Океанічного морів». Успіхи Валленштейна викликали заздрість у керівників Католицької ліги. За їхнім наполяганням імператор усунув Валленштейна від командування армією та наказав розформувати його військо.

Успіхи католиків занепокоїли і їхнього найбільшого ворога в Європі — першого міністра Франції кардинала Рішельє. Він почав заохочувати шведського короля Густава II Адольфа (1611-1632) до війни проти Католицької ліги.