НОВА ІСТОРІЯ (XVI—КІНЕЦЬ XVIII СТ.)
Англія в XVI ст.

Особливості економічного розвитку Англії

У XVI ст. Англія увійшла невеликою за територією країною, її володіння в Ірландії були незначними, Шотландія також не входила до її складу. Населення Англії на початку XVI ст. складало близько 3 млн чол., а наприкінці століття збільшилося до 4 млн (не враховуючи Шотландії).

Англія залишалася переважно аграрною країною. Земля належала дворянам-землевласникам і королю. Переважна більшість селян власної землі не мала, за користування нею сплачувала грошову ренту.

Головною галуззю промисловості стало виробництво сукна. Замість вовни в XVI ст. Англія почала вивозити до інших країн сукна з вовни. У 60-х pp. XVI ст. вони становили 80% усього англійського експорту. Саме зі зростанням попиту на сукно пов'язане поширення англійського мануфактурного виробництва.

У результаті великих географічних відкриттів Англія опинилася на перехресті торговельних шляхів між Європою та Америкою. Це стало поштовхом до зростання зовнішньої торгівлі.

Купцям було небезпечно відправлятися поодинці у плавання до далеких берегів. Аби зменшити ризик, вони об'єднувалися в компанії. Перша така компанія виникла в 70-х pp. XV ст.

У XVI ст. англійські купці почали засновувати нові акціонерні компанії. Купці об'єднували свої капітали і ставали акціонерами компанії, отримуючи прибутки відповідно до внеску. Назви компаній характеризували головні напрями англійської торгівлі. Після відкриття у 1553 р. північно-східного шляху до Московії виникла Московська компанія. У 70-80-х pp. XVI ст. з'явилися Остзейська (або Істландська) компанія, яка вела торгівлю на Балтійському морі, Левантська (або Турецька) — для торгівлі на Середземному морі та Гвінейська (згодом вона перетворилася на Ост-Індську), яка зосередила у своїх руках торгівлю з Індією та Африкою.

У XVI ст. швидко зростала економічна роль Лондона, який поступово перетворився в найбільший порт світу, центр торгівлі та фінансових операцій. Почалося формування лондонського Сіті — центральної частини міста, де зосереджувалися банківські контори та великі торговельні підприємства.