НОВА ІСТОРІЯ (XVI—КІНЕЦЬ XVIII СТ.)
Визвольний рух у Нідерландах

Утворення об'єднаних провінцій Нідерландів

Це викликало занепокоєння дворян-католиків. У 1579 р. в місті Аррас вони уклали унію (союз), за якою визнавали своїм королем Філіппа II і відмовлялися від боротьби. У відповідь на це північні провінції уклали Утрехтську унію, за якою спершу 5, а згодом 7 провінцій об'єдналися з метою ведення війни проти Іспанії до повної перемоги. Своїм верховним органом влади вони проголосили Генеральні штати.

Підписання Утрехтськоїунії започаткувало нову незалежну державу — Об 'єднані провінції Нідерландів, що їх найчастіше називали Голландською республікою (за назвою найбільшої провінції). 26 липня 1581 р. Нідерланди прийняли акт, який проголосив повну незалежність. До цього історичного документа було включено положення про те, що коли правитель не влаштовує народ Нідерландів, народ має право усунути його. Саме так було усунуто Філіппа II. До незалежної держави — Об'єднаних провінцій Нідерландів — увійшли північні провінції, а південні католицькі залишилися під владою Іспанії.

Влітку 1584 р. Вільгельма Оранського вбив агент Філіппа II, але це не призвело до розпаду Об'єднаних провінцій, як сподівалась Іспанія. На престол Нідерландів було обрано сина Вільгельма Оранського — Моріса.

У 1584-1609 pp. війна Нідерландів у союзі з Францією та Англією проти Іспанії тривала. Нідерланди успішно скористалися з труднощів Іспанії, зокрема з поразки 1588 р. її Непереможної Армади, здійснюючи успішні морські операції та операції в іспанських колоніях в Індії та Індонезії.

У 1598 р. король Іспанії Філіпп II помер. Виснажена Іспанія змушена була піти на підписання мирного договору з Об'єднаними провінціями. Під іспанською владою залишалися Південні Нідерланди. Остаточно незалежність Об'єднаних провінцій Нідерландів Іспанія визнала лише 1648 р. за Вестфальським мирним договором.