НОВА ІСТОРІЯ (XVI—КІНЕЦЬ XVIII СТ.)
Визвольний рух у Нідерландах

Політика герцога Альби

Налякана Маргарита Пармська погодилася піти на компроміс, якщо повстання буде припинено. Але цього не сталося. Тоді Філіпп II вирішив використати повстання як привід для окупації країни. 17 березня 1567 р. у Нідерланди було введено 60-тисячну іспанську армію на чолі з герцогом Альбою (1507-1582).

Той почав «заспокоювати» Нідерланди сокирою ката і вогнищем інквізиції. Він заснував Раду у справах про бунти, яка мала необмежені повноваження. Майно бунтівників конфісковувалося, збільшувалися податки. Багато людей були змушені залишити країну.

У березні 1559 р. герцог Альба вирішив запровадити в Нідерландах алькабалу — 10-відсотковий податок із кожної торгової операції, як було узвичаєно в Іспанії. В умовах Нідерландів, де кожен товар проходив через кілька рук, перш ніж потрапити до споживача, це вело до цілковитої дезорганізації економічного життя. «Краще зберегти для Бога і короля збіднілу і зруйновану державу, — казав він, — ніж мати її у квітучому стані для диявола та його поплічників — єретиків».