СЕРЕДНІ ВІКИ
Країни Сходу за доби середньовіччя

Китай за часів династій Суй і Тан

Від III ст. до н. е. і до кінця VI ст. китайська цивілізація пережила значну кризу. її наслідком стало остаточне утвердження імперії як форми організації китайського суспільства. До того ж цю форму запозичили й сусідні з Китаєм народи — японці, корейці, в'єтнамці.

Переживши роки кризи, розпаду і взагалі зникнення імперії у 589 p., полководець Ян Цзянь силою зброї відновив єдність Китаю. Він був проголошений імператором і заснував династію Суй (581-618).

Проте утримувати владу тривалий час цій династії не судилося. Нерозважлива внутрішня та зовнішня політика виснажила ресурси країни, яка ще не встигла оговтатися від попередніх випробувань. Зрештою, імператор Ян Ді був убитий змовниками, а династія Суй загинула.

До влади доступилася династія Тан (618-907). її перші правителі Лі Юань і Лі Шимінь проводили доволі розсудливу політику, яка забезпечила Китаю розквіт. Нові правителі провели перерозподіл землі. Наполегливою працею мільйонів селян спустошені землі перетворилися на родючі ниви, які приносили великі врожаї, а продумана податкова система забезпечила державі значні прибутки.

Династія Тан провадила активну завойовницьку зовнішню політику. Китай воював проти тюрків-кочівників і на початку VII ст. розгромив їх. Це дозволило імперії остаточно утвердити свій контроль над Великим шовковим шляхом. Вона встановила також свою зверхність над Кореєю, Індокитаєм, Тибетом.

Помітні зрушення відбувалися тоді у господарстві та повсякденному житті. Поширилося вирощування і споживання рису та чаю, які швидко стали традиційними продуктами харчування китайців. Почалося виготовлення цукру з цукрової тростини. Застосовувалася удосконалена сільськогосподарська техніка: селяни користувалися одинадцятьма типами плугів, а також поливним колесом із глечиками. Поширилися водяні млини. З'явилися перші вироби з порцеляни.

Від середини VIII ст. влада династії Тан почала слабшати. З усіх боків на Китай насувалися войовничі сусіди. Постійні війни невпинно погіршували становище народу. По всій країні спалахували селянські повстання, які у 874 р. вилилися в одну з найбільших селянських війн. Повсталі виступали проти тягаря податків, несправедливості і жадібності чиновників. Селянське військо під проводом Хуан Чао оволоділо столицею. Імператорський двір утік.

На всі державні посади Хуан Чао призначив наближених до себе повстанців. Згодом вони почали поводитися ще гірше, ніж колишні імператорські чиновники. їхні дії викликали різке невдоволення. Це допомогло придушити повстання. Династія Тан повернулася до влади. Але удар, якого вона зазнала від селянської війни, став смертельним.