СЕРЕДНІ ВІКИ
Країни басейну Середземного моря

Папська область

Авіньйонське полонення пап мало негативні наслідки для розвитку їхньої держави. Вона розпалася на безліч феодальних володінь, а в Римі почали правити аристократи. Спроба проголосити в місті комуну в середині XVI ст. виявилася невдалою через слабкість торговельно-промислових верств. Заклик керівника руху за комуну Кола ді Р'єнцо до всіх італійських міст об'єднатися навколо стародавньої столиці теж не був підтриманий.

Після придушення комуни і наведення порядку в 1357 р. за ініціативою кардинала Альборноза на зборах вищого духівництва і знаті було прийнято конституцію, згідно з якою в Папській області встановлювалася централізована система управління, а знать, вище духівництво, представники комун у провінціях здобули право видавати закони та розподіляти податки. Проте схизма завдала нового удару по стабільності. Ситуація покращилася за часів папи Мартина V(1417-1431 pp.), який відновив у Римі комуну.

Папська область залишалася слаборозвиненою економічно і з найтяжчою системою експлуатації селян та міських мешканців. Важким тягарем для населення стало свавілля папських чиновників, податки на утримання папської курії, будівництво, що розгорнулось у Римі в XV ст. Руйнівною для розвитку Папської області була політика непотизму, коли правлячий папа призначав на важливі посади родичів, витісняючи представників свого попередника.