СЕРЕДНІ ВІКИ
Столітня війна

Жанна д'Арк

У березні 1429 р. до двору дофіна Карла, проголошеного Карлом VII, прибула по-чоловічому вбрана дівчина і сказала, що вона — селянка з села Домремі в Лотарингії, що звати її Жанна, а прийшла вона, аби визволити Орлеан, вигнати англійців із Франції та коронувати дофіна. Про це їй повідомили архангел Михаїл, святі Катерина і Маргарита, що з'являлись їй у видіннях. Жанну допустили до армії. У рицарському вбранні, з королівським прапором в руках вона стала символом майбутньої перемоги. Армія і Франція повірили в диво. У Жанні бачили знаряддя Бога, а Бог не може допомагати неправому ділу. Отже, Бог із Францією. Патріотичне піднесення охопило країну. Під прапори Карла почали сходитися ті, хто бажав урятувати Францію.

Тим часом Жанна на чолі армії насправді вчинила диво. За 17 днів французька армія зняла облогу з Орлеана і здійснила рейд до Реймса— міста, де відбувалася коронація французьких королів. Коронація Карла в Реймсі перетворила дофіна в очах французів у «законного» короля. А боротьба за короля у свідомості тодішніх людей — це боротьба за країну.

Після коронації Карл VII з пересторогою і підозрою ставився до зростаючої популярності «Орлеанської діви», боячись, що вона може затьмарити його славу. Король та оточення намагалися якось усунути її. Жанні доручали незначні, але ризиковані воєнні операції; під час однієї з них (оборони міста Комп'єнь) вона потрапила в полон до бургундців, що були союзниками англійців. Карл VII нічого не зробив, щоби врятувати її. Вона постала перед англійським судом, на якому судді намагалися довести, що Жанна, яка привела дофіна до корони, — відьма і єретичка, а тому коронація не була законною. На всі звинувачення Жанна відповідала мужньо й дотепно. її спалили на площі в Руані як відьму, а попіл викинули у воду.