СЕРЕДНІ ВІКИ
Монгольські завоювання

Походи Чингісхана

Маючи могутню армію, Чингісхан почав свої завойовницькі походи. Підкоривши народи Південного Сибіру, він 1210 р. розпочав війну з імперією Цзінь, створеною на півночі Китаю чжурчженями, таким самим у минулому кочовим народом, як і монголи. У 1215 р. монголи вступили до Пекіна.

Потім Чингісхан повернув на захід і протягом 1219-1221 рр. з вогнем і пройшов державою Хорезм-шахів, яка займала частину Середньої Ази, Іран, Афганістан, Азербайджан. Незважаючи на героїчний опір, державу Хорезм-шахів було знищено. Занепали колись квітучі райони Середньої Ази. Деякі з міст такі не постали з руїн. Усі, хто чинив опір, були знищені. Із завойованих країн монголи вивозили ремісників, які мали задовольняти забаганки монгольських знаті.

Після цього частина монгольських військ на чолі з полководцями Джебе і Субеде рушили на Закавказзя, заволоділи містом Шемахі. Рухаючись узбережжям Каспійського моря, монголи дісталися Північного Кавказу, де розбили аланів (осетинів), вступили у Причорноморські степи, а далі — до Криму, де зруйнували місто Сурож (Судак). Половці, що були господарями Причорноморських степів, звернулися до руських князів по допомогу у боротьбі проти монголів. Частина князів — Мстислав Удалий (Галич), Мстислав Святославич (Чернігів), Данило Романович (Волинь), Мстислав Романович (Київ) — погодилися виступити спільно з половцями проти монголо-татар. Вирішальна битва відбулася на річці Калка. Там об'єднане русько-половецьке військо було розбите через ворожнечу між князями і відсутність координації спільних дій. Після битви на Калці монголи рушили до Волзької Булгарії, де зазнали кількох поразок, і повернулися до Монголії. Завдяки походам Чингісхан створив велику імперію, що простягалася від Китаю до Закавказзя. У 1227 р. Чингісхан помер, перед смертю поділивши імперію між своїми синами.