СЕРЕДНІ ВІКИ
Внутрішня та воєнна колонізація в Європі

Наступ шведських і німецьких рицарів на руські землі

Боротьба за руські землі виявилася набагато важчою, ніж гадали собі хрестоносці. Руські князі вміло командували своїми дружинами, які завдали чимало відчутних поразок рицарям. Князь Ярослав Всеволодович на чолі новгородського і переяславського війська вщент розбив хрестоносців 1234 р. під Юр'євом. Навесні 1238 р. князь Данило Галицький розгромив тевтонських рицарів, що захопили місто Дорогичин. За словами літописця, Данило проголосив напередодні битви: «Не личить держати нашу Батьківщину крижевникам (хрестоносцям)!» То були перші перемоги руських князів над завойовниками.

Мечоносці і тевтонці, зазнавши у 1237 р. значних втрат у боротьбі проти русичів, об'єдналися. Східна частина Тевтонського ордену отримала назву «Лівонський». З Німеччини на допомогу прибули численні загони рицарів і почали готуватися до нового наступу.

Першого удару завдали шведи. Влітку 1240 р. вони висадилися на землях Новгородської республіки біля гирла Неви і просунулися до місця, де в неї впадає річка Іжора.

Коли про висадку шведів дізнався 18-річний новгородський князь Олександр Ярославович, вирішив діяти швидко і рішуче. На чолі невеликої новгородської дружини він вирушив назустріч ворогові і 15 червня 1240 р. зненацька напав на шведський табір. Після запеклого бою шведи ганебно втекли на свої кораблі, залишивши табір і поранених, і відпливли додому. В тій битві загинуло понад 200 знатних рицарів. Перемога над шведами принесла князеві Олександру Ярославовичу гучну славу та прізвисько Невський.

Того ж року в наступ перейшли німецькі рицарі. Вони заволоділи всією Псковською та вторгайся в Новгородську землю. Боротьбу проти загарбників знову очолив Олександр Невський. Він звільнив від рицарів Псков і Псковську землю, а потім рушив на захід — проти головних сил ордену. Вирішальна битва відбулася 5 квітня 1242 р. на льоду Чудського озера і закінчилася блискучою перемогою русичів, її назвали Льодовим побоїщем.

У наступні роки хрестоносці кілька разів намагалися відновити наступ на руські землі, але щоразу полки Олександра Невського відбивали ці напади. Перемоги руських князів надрицарями-хрестоносцями зірвали плани останніх під гаслами християнізації підкорити ці землі.