ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО СХОДУ
Передня Азія у давнину

Фінікія

На східному узбережжі Середземного моря знаходилася Фінікія. На вузькій смужці землі, між морем і ланцюгом Ліванських гір, не було великих рік і долин з родючими грунтами. Не вистачало місця для полів і пасовищ. Фінікійці саджали виноградники і маслинові гаї. Славилася Фінікія своїм будівельним лісом. Зручним було і географічне положення Фінікії — сюди виходили торгові шляхи з Дворіччя. Купцям були добре відомі міста фінікійців — Бібл, Сідон і Tip. До послуг торгових людей завжди були готові міцні кораблі з гарною командою і сильними веслярами-рабами.

Багато було у фінікійців і вправних ремісників — ювелірів, різьбярів по дереву і слоновій кістці. Тут винайшли прозоре скло.

У тих краях, де постійно бували фінікійці, вони засновували свої поселення — колонії: поступово, в X-VII ст. до н. е., фінікійські колонії з'явилися вздовж узбережжя Середземного моря. Заснований жителями Тіра у Північній Африці Карфаген згодом став головним містом великої держави.

Фінікійські кораблі виходили навіть в Атлантичний океан. З Північної Європи вони привозили олово і янтар.

У Фінікії придумали дуже просту систему писемності. Кожен значок, будучи літерою, відповідав окремому звуку: усього 22. Але літер для голосних звуків фінікійці не винайшли. Згодом фінікійський алфавіт запозичили греки. Вони першими почали позначати не тільки приголосні, але й голосні звуки. Самі назви грецьких літер теж узяті у фінікійців: фінікійська літера «алеф» — грецька «альфа», «бет» — грецька «бета». Від фінікійського і грецького алфавітів походять майже всі алфавіти світу, у тому числі й українська абетка.