Наскрізний зріз української історії від найдавніших часів до сьогодення

Заява Народного руху щодо територіальних претензій з боку Російської Федерації (2003 p., жовтня 27)

Події навколо українського острова Тузла набувають рис «театру абсурду». До такого висновку підштовхують результати московської зустрічі глав урядів України та Російської Федерації.

Російська сторона, що своїми провокаційними діями спричинила кризу в українсько-російських відносинах, поставила вимогу вивести українських прикордонників з українського острова (!?) і за такої умови сісти за стіл переговорів з метою досягнень так званого «компромісу». Такий розвиток подій дає підстави для серйозних запитань і висновків.

Вперше в історії українсько-російських відносин російська сторона вустами глави уряду фактично офіційно висунула територіальні претензії до України. [...]

Висунення територіальних претензій, погрози застосування зброї супроводжуються розв’язанням справжньої інформаційної війни, що розпалює шовіністичні настрої в російському суспільстві. Деякі російські політики починають говорити про «захоплення» України.

В цій ситуації виникає декілька запитань. Чому не спростував заяви свого колеги щодо результатів переговорів український прем’єр? Чому мовчить Президент України, коли до нашої держави офіційно висунуто територіальні претензії? Чому він не використовує своїх повноважень для скликання надзвичайного засідання ради глав держав СНД? Чому не задіюється потенціал міжнародно-правових механізмів захисту національної безпеки України, про який йшлося в Заяві НРУ ще 9 жовтня цього року? [...]