Наскрізний зріз української історії від найдавніших часів до сьогодення

З відозви Народного руху України до всіх громадян Української РСР (1989 p., не пізніше січня 28)

[...] Реформа політичної системи радянського суспільства — справа кожного громадянина. Якщо політична система залишиться непорушною, без змін, — зазначив на XIX партконференції М.С.Горбачов, — то ми не впораємося із завданнями перебудови.

Але сама собою ця система не зміниться, її повинні зламати ми, рядові громадяни нашої великої країни. Саме для цього об’єднуються мільйони людей в різних республіках у Народні фронти, інші громадські угрупування. Народний Рух України за перебудову спрямований на реалізацію ленінської концепції соціалізму, на викорінення з повсякденного буття сталінізму та брежнєвщини. Ніяких інших цілей, окрім блага народу, у нас немає.

Перебудова не тільки соціально-економічна, але й морально-громадська революція. Комуністична партія знайшла в своїх рядах здорові сили, які очолили її. Наше спільне завдання: рішуче оновлювати радянське суспільство. Ми повинні чітко усвідомити, що нині вирішується доля соціалізму і доля світу. Якщо нам не пощастить здолати антинародну сталінську систему управління, ми знову матимемо ГУЛАГ від Карпат до Курилів. А це — кінець соціалізму, кінець свободі. [...]

Брати і сестри! Народний Рух України за перебудову кличе до повноправного і повноцінного громадського життя! До спільної праці на благо рідного краю, на благо всіх народів нашої Вітчизни.

Наша перспективна мета — оновлення і розвиток соціалізму в ленінському уявленні, вільний розвиток всіх націй і народностей, які живуть на Україні, процвітання України, «між вільними вільної, між рівними рівної», радянської держави в Союзі рівноправних соціалістичних держав, «республік-сестер».