Наскрізний зріз української історії від найдавніших часів до сьогодення

З інформаційного звіту уповноваженого Ради у справах релігійних культів при Раді Міністрів СРСР по Українській РСР (1948 p., лютий)

[...] Серед населення поширюються чутки, що нібто віруючі уніати, у порівнянні з православними є неповноцінними громадянами радянської батьківщини. Узнавши про це, віруючі села Осій Іршавського округу написали на ім’я тов. Хрущова М.С. протест, у якому заявили: «Ми віруючі греко-католицької церкви ніколи не вважали себе нижче і менш цінними громадянами радянської батьківщини [...] Навпаки, під час фашистської окупації стійко стояли на сторожі прав трудящих. Від нас мадярська жандармерія і військові власті забрали більше (у порівнянні з православними) людей у тюрми і концтабори за любов до Радянського Союзу. Наші сини у перші дні звільнення пішли добровольцями у ряди Червоної Армії, і ми ніколи не змиримося з тим, що нібто православні більше заслужили на турботу з боку нашої дорогої влади, як ми».

У Закарпатській області [...] існує великий прошарок фанатично налаштованого віруючого населення, чиє адміністрування приводить до серйозних, небажаних явищ, переростаючих у політичну форму руху, який може використати куркульський дрібнобуржуазний прошарок у роботі проти радянської влади.

У західних областях України ми форсували ліквідацію уніатської церкви, тому що там вона мала глибоке коріння в ОУНовських бандах, а у Закарпатській області такої необхідності немає. •

Разом з тим наша робота по ліквідації уніатської церкви у Закарпатті повинна проводитися [...] місіонерською роботою руської православної церкви.