Наскрізний зріз української історії від найдавніших часів до сьогодення

Присяга Олександра Гумбурга на вірність «Батьківщині, Народній Раді Закарпатської України і Маніфесту [...] про возз’єднання Закарпатської України з Радянською Україною і вихід зі складу Чехословаччини» (1945 p., березня 15)

Я, громадянин Закарпатської України, урочисто присягаюся на вірність моїй Батьківщині, Народній Раді Закарпатської України і Маніфесту 1-го з’їзду Народних Комітетів Закарпатської України про возз’єднання Закарпатської України з Радянською Україною і вихід зі складу Чехословаччини.

Я присягаюся точно і неухильно виконувати всі рішення Народної Ради, як єдиної центральної влади, діючої з волі народу Закарпатської України.

Я присягаюся, не шкодуючи своїх сил, крові, а коли потрібно буде і самого життя, відстоювати інтереси народу і моєї дорогої Батьківщини в ім’я возз’єднання Закарпатської України з Радянською Україною, як складової частини Союзу Радянських Соціалістичных Республік.

Я присягаюся, як зіницю ока, берегти державну таємницю і безпощадно викривати всіх ворогів моєї Батьківщини і Радянського Союзу.

Я присягаюся всемірно допомагати Червоній Армії в її великій боротьбі по остаточному розгрому німецько-мадярських загарбників.

Якщо ж я відступлюся від цієї, проголошеної мною всенародно, присяги — то хай постигне мене, як зрадника народу, сувора кара та загальне презирство.