Наскрізний зріз української історії від найдавніших часів до сьогодення

Постанова Раднаркому УРСР про повернення музейних експонатів (1944 p., листопада 10)

В музеях України до Вітчизняної війни були зосереджені цінні експонати великої історичної і художньої ваги, що становлять історико-культурну скарбницю нашого народу і є його власністю й його гордістю.

Найцінніші експонати музеїв УРСР були евакуйовані в східні області Союзу. Частина експонатів, які не вдалося врятувати, була пограбована німецькими загарбниками, а значну кількість історичних цінностей своєї Батьківщини радянські громадяни на тимчасово окупованих землях УРСР, виявляючи патріотичну мужність і часто ризикуючи своїм життям, врятували і переховали від німців.

Після звільнення областей Української РСР від німецьких загарбників, коли почала відновлюватися діяльність музеїв, окремі громадяни повертають музеям експонати, як власність Радянської держави, що були врятовані ними й заховані під час німецької окупації. Частина музейних експонатів, проте, ще перебуває в користуванні окремих громадян, оскільки ці експонати потрапили до них або як бездоглядні, або були покинуті німцями в квартирах під час втечі, або ж набуті громадянами шляхом купівлі. Всі ці експонати мають бути повернені до державних музеїв, яким вони належали.

З метою кращої організації та стимулювання справи повернення музеям експонатів, які ще перебувають в установах, організаціях та в окремих громадян, оскільки вони становлять власність держави, Рада Народних Комісарів УРСР постановляє:

1. Встановити, що всі музейні експонати, які належали державним музеям, незалежно від того, де і в чиєму користуванні вони б не знаходились, повинні бути повернуті музеям через відповідні міські комісії по прийманню від громадян музейних експонатів. Якщо музейні речі були набуті громадянами шляхом купівлі, то всі витрати по їх придбанню компенсуються громадянам через комісії по прийманню експонатів.

2. Відзначити, як заслугу перед Батьківщиною, громадян-патріотів, які зберегли народні музейні цінності від ворога і зараз ці цінності повертають державі. [...]

4. Зобов’язати Наркомфінансів УРСР передбачити за бюджетом потрібні асигнування для забезпечення заходів по поверненню населенням музейних експонатів.

5. Зобов’язати всі установи і організації, які перебувають на території УРСР, перевірити свій матеріальний інвентар, устаткування, меблі, книгозбірні тощо і всі виявлені в них речі, що належали музеям чи становлять музейну цінність, незалежно від того, в чиєму користуванні вони знаходяться, передати музеям.

6. Встановити та оголосити до загального відома, що експонати, які належать державним музеям, якщо вони не будуть повернуті державі громадянами, установами та організаціями, незалежно від того, яким би шляхом вони не були придбані, будуть державними органами вилучені і повернуті музеям, а громадяни і керівники установ та організацій, що не здали експонатів, будуть притягнуті до суворої відповідальності за приховання державних музейних цінностей.

7. Редакторам центральних і обласних газет висвітлювати факти про врятування, збереження й повернення населенням музейних експонатів.