Наскрізний зріз української історії від найдавніших часів до сьогодення

Настанови коменданта Чернігова щодо службових обов’язків голів районів та старост, порядку організації роботи райуправи, боротьби з партизанами та вирішення господарських питань (1941 p.,листопад)

1. Організація райуправи. Голова району призначає необхідних для райуправи інспекторів по відділах і працівників та представляє на них іменний список в комендатуру з зазначенням їх віку, професії, ким працює в райуправі. На всіх інспекторів і відповідальних працівників подати в комендатуру їхні характеристики. [...]

3. Затвердження старост. У всіх селах, містечках і містах призначити старост з людей політично благонадійних, які ні в чому поганому не були замішані та можуть цілком справитись з покладеною на них роботою. [...]

5. Організація української поліції. Голова райуправи організовує по району українську поліцію. По кожному селу складається список поліції, скільки і хто саме озброєні, скільки амуніції, всі ці відомості доставити в комендатуру.

6. Збір зброї, амуніції, а також вибухових речовин та інших військових приналежностей. Всі вищезазначені предмети негайно здати в найближчі німецькі військові одиниці. Де таких нема, то здати райуправі, а відомості про все це подати в комендатуру.

7. Збір всієї радіоапаратури. Всі радіо і телефоноапарати здаються старостам на збереження. Вони ж про це подають відомості в райуправу, а райуправа подає в комендатуру за кожне село з зазначенням кількості та назви.

8. Список всіх індустріальних і професіональних підприємств, фабрик та заводів складається за формою: місто та вулиця, назва, скільки робітників працювало раніш і скільки тепер, скільки випускалось продукції раніш і скільки тепер, працює чи ні, а коли ні, то по якій причині.

9. Список шкіл. В комендатуру подати список наявних в районі шкіл з зазначенням місця, де знаходиться, яка саме школа та на кілька класів.

Всі школи повинні бути відремонтовані. Наказ про відкриття шкіл буде виданий через комендатуру.

10. Список учителів. В комендатуру подати список всіх учителів району (місце проживання, прізвище, ім’я та по батькові, вік, національність, а також характеристику на кожного вчителя).

11. Список всіх церков. В комендатуру подати список всіх церков з зазначенням місця, де знаходиться кожна з них.

12. Список священників. В комендатуру подати список всіх священників та прислужного персоналу в церквах з зазначенням місця проживання, прізвище, ім’я та по батькові, вік, національність, а також про них характеристики.

13. Взяти на облік всі склади та збірні пункти, а також всі наявні запаси матеріалів і продуктів з зазначенням місця, де знаходяться, та кількості їх. Відомості подати в комендатуру.

14. Всі запаси вугілля знаходяться в розпорядженні комендатури. Відомості про це подати в комендатуру з зазначення[м] кількості та місця їх знаходження.

15. Взяти на облік коней та візників на випадок потреби невеликих робіт для комендатури.

16. Відкрити лікарні, клініки, аптеки, лазні та інші санустанови. Подати список всіх наявних в районі лікарів з зазначенням їх прізвищ, ім’я, по батькові, віку, національності, освіти, спеціальності та про кожного подати характеристику. [...]

26. Відкриття магазинів та профустанов. Відкриття магазинів та професійних майстерень дозволяється лише через комендатуру.

27. Об’яви, накази та плакати повинні друкуватись німецькою, українською та російською мовами. Перед опублікуванням вони повинні бути перевірені комендатурою.

28. Установи. На всіх установах і підприємствах повинні бути вивішені вивіски німецькою та українською мовами. На всіх заїздах і виїздах сіл встановити дошки з написом назви села німецькою та українською мовами. [...]