Наскрізний зріз української історії від найдавніших часів до сьогодення

Резолюція з’їзду «Стоваришення Український робітничий дім» у Канаді проти національного поневолення українського населення Західної України та Північної Буковини (1924 p., березень)

П’ятий річний з’їзд «Стоваришення український робітничий дім», що зібрався 6-го, 7-го, 8-го і 9-го лютого у Вінніпегу і репрезентує організоване українське робітництво і фермерство Канади, однодушно і рішуче протестує перед масами організованих працюючих цілого світу проти лютого гноблення українських селян і робітників на західноукраїнських територіях, що находяться під окупаційною владою Польщі і Румунії.

10 млн. українських селян і робітників на цих територіях стогне в економічній, політичній і національній неволі на власних землях, насильно окупованих і анексованих Польщею і Румунією. Селянство і робітництво стероризоване. Масові розстріли є там звичайними явищами. В Галичині особливо в’язниці переповнені невинними українськими селянами, робітниками і інтелігенцією, і ці політичні в’язні сидять там разом з кримінальниками місяцями, а то й роками без слідства і суду. Внаслідок страшного тюремного режиму політичні в’язні поповнюють самовбивства.

Українські школи, а навіть приватні просвітні установи, знищені. В самій тільки Галичині польсько-шляхетська влада замкнула 682 народних школи, 3 учительські семінарії і 7 приватних гімназій. Український університет у Львові вважається нелегальним і загнано його в підземелля. Тепер розпочато наступ на знищення Української академії наук у Львові.

В українських провінціях Волині та Поліссі, де є тільки 8 % польського населення, з загального числа 2694 народних шкіл є тільки 400 українських і ті безпощадно полонізується.

На Буковині, анексованій Румунією, всі українські школи зрумунізовано і навчання української мови в школах вважається незаконним.

На всіх західноукраїнських територіях, окупованих Польщею і Румунією, панує непогамована сваволя польської шляхти і румунських бояр, а українські селяни і робітники жиють в розпуці.

Цьому дикому поневоленню і знущанням мусить бути покладений кінець.

Ми, представники тисяч організованих українських робітників і фермерів Канади, протестуємо перед вами, організовані працюючі цілого світу, проти цього дикого насильства, поповнюваного на українськім народі західноукраїнських територій, що находяться тепер під польським і румунським пануванням, і закликаємо вас підняти свій голос та допомогти всім, чим тільки зможете, в обороні так наших, як і ваших поневолених працюючих братів. Допоможіть освобождению українських селян і робітників західноукраїнських територій і добутпо для них права самим рішати про власну долю.

Боротьба за возз’єднання Західної України з Українською РСР.