Наскрізний зріз української історії від найдавніших часів до сьогодення

Лист В.Поплавка проф. Д.Антоновичу із закликом повернутися в Україну та заохочувати до цього інших емігрантів (1921 p., жовтня 5)

Шановний Дмитро Володимировичу!

П’ять місяців як ми не бачились і 4 [місяці] як я на Україні. Чи читали Ви закордоном мій лист до Українського громадянства? Тепер я мусю сказати тим, що хоч мали вуха та не чули. — Час вертати домів єдиний шлях — порозуміння з радянською] владою. Шлях мирного культурно-національного розвитку, на якому немає жодних перепон, а, навпаки, [є] всяческа допомога, яка можлива по обставинах часу. За час р[адянської] вл[ади] в справі національної освіти зроблено незрівняючи більше, ніж за обидві УНР з Гетьманщиною вкупі.

Гадаю, Ви знаєте, що я не напишу того, в чому не певен. Я 4 місяця придивлявся, поки Вам написав листа.

Мирний комунізм — замість військового, продналог — замість розверстки і нова економічна політика зміцнили р[адянську] вл[аду], і вона зараз міцнійша, ніж колись була. Ставка на голод, як може хто так думав, бита. Життя як весняна травичка пробивається з кожної щілини.

Знаючи загальні бажання еміграції повернутися на Україну, я вияснив тут це питання.

З розмов [з] відповідальнішими особами вияснилась згода на поворот наукових та технічних сил. Ніякого вибачення радянська] вл[ада] не вимагає. Повертаючийся офіціально заявляє, що не буде приймати жадної участи в партіях і організаціях, що ворожі р[адянській] вл[аді] і бажають її нищити. Повертаючийся мусить бути лояльним до влади і займатись своєю справою по фаху.

З розмов з Х.Г. Раковським вияснилось:

на поворот окремих одиниць культурно-наукових та технічних не дивляться як на факт значної політичної ваги. Участь, хоч і сама найближча, як раніш, так і тепер в закордонній УНР не є перепоною до повороту на Україну — чи то міністр, чи посол й Голова Р[ади] Республіки — коли повертаючийся бажає стати до наукової праці і бути лояльним до влади. [...]

Вияснивши питання, листуюсь до Вас, а через Вас до тих, що цікавляться поворотом і корисні для Украіни. Гадаю Вас скоро тут побачу, не сидіти ж Вам на еміграції в той час, коли на Україні закладається фундамент її існування. [...]

Щодо економічного стану, то нові ставки розраховуються на пожиточний мінімум сімейства з трьох душ існування, коли є власне одежа і взуття. Не мішає привезти з собою кишенькову аптечку. Ставки на кваліфіціровану умствену працю підвищені і доходять до 200% мінімуму і вище. [...]

P. S. Після того, як я одержу конкретно прізвища бажаючих повернутися — з Харкова будуть вислані до Відня охоронні грамоти на дозвіл повороту і повернувшийся буде амністованим.