Наскрізний зріз української історії від найдавніших часів до сьогодення

З декрету Всеукраїнського Виконавчого Комітету рад про загальнодержавний облік і розподіл продовольчих продуктів і речей домашнього господарства (1919 p., квітень)

Імперіалістична війна, навала гайдамацько-німецьких банд, хижацька політика поміщицько-буржуазного уряду гетьмана, пограбування України німецьким і австро-угорським капіталом, вакханалія петлюрівщини внесли повний хаос і анархію у господарське життя України [...] Радянська влада в Україні отримала у спадковість дезорганізовану, пограбовану й обезсилену країну.

Тому, незважаючи на існуючу достатню кількість продуктів харчування, робітників і селянську бідноту України душить спекуляція та куркульська жадність.

[...] Виходячи із цього і захищаючи інтереси робітників, селян та всього трудового населення, ЦВК Радянської України постановляє:

1. Підтверджуючи непохитність хлібної монополії і системи твердих цін, установити обмін продуктами між містом і селом, між Україною та іншими братніми республіками на основі виконання кожним членом радянської сім’ї свого господарського соціалістичного обов’язку. Робітничо-селянська держава повинна вимагати від селян хліба для армії і робітників, від робітників — товарів і промислових продуктів для села, а від армії — охорони свободи праці тих і других.

2. Запровадити суворе проведення принципу загальнодержавного обміну, розподілу і постачання населення продуктами харчування, його особистого споживання і використання цих продуктів для домашнього господарювання [...]