Наскрізний зріз української історії від найдавніших часів до сьогодення

З наказу стамбульському кадію про збирання п’ятини з продажу невільників (1510 р.)

[...] нині ти посилаєш листа до моїх воріт й клопочеш про законоположення спеціально про п’ятину з невільників, які надходять у пристань. Потребуючи законоположення про пристань Інеболу, ще раніше ти послав [відповідне] подання, а тепер було подано клопотання про список закону про Стамбульську п’ятину. І цей список було послано і відповідно до нього написано законоположення про п’ятину Інебольської пристані, послано й занесено до списку [султанських] законів. Оскільки його було перероблено з Стамбульського законоположення [про п’ятину], оригінал було знайдено у списку законоположень для Анатолії, переписано і відіслано. Нині старовинний закон стосовно п’ятини такий:

За немовлят віком до трьох років стягається по десять—тридцять акча. За дітей віком від трьох до восьми років стягається сто акча. Про таких дітей кажуть бече.

Від віком вісім до дванадцяти років стягається до двохсот акча. Про таких кажуть гулямче. За невільника, який досяг зрілості [...], стягається від двохсот п’ятидесяти до двохсот сімдесяти акча. За старих недовірків стягається від ста п'ятдесяти до двохсот акча.

А якщо згаданий невільник [...] буде старцем чи дідом [...] стягається від ста тридцята до ста п'ятдесяти акча. А якщо невільник буде однооким чи одноруким, стягається від ста тридцяти до ста п’ятдесяти акча.

А за дівчину-невільницю [...], уммюль-велед стягається від ста двадцяти до ста п'ятдесяти акча. А за молодицю [...], немічну жінку [...], дівчину [...], порочну [...], хвору [...], стару [...] чи одноруку та однооку, то стягається згідно до вищезгаданих прикладів.

Тепер наказую, що як тільки дійде священний наказ вчинити згідно до вищезгаданого законоположення, керуючись згаданими зразками, ви збиратимете п’ятину і записуватимете у докладному дефтері про кожного окремо [бранця] нотатки про його плем’я й зовнішні прикмети, а нижче робитимете запис про стягнуті [в рахунок п’ятини] акча. і щоб нічого не залишали не вписаним у дефтері! І щоб проявивши у цій справі повну ретельність, поповнювали падішагську скарбницю [...]