КУЛЬТУРА, НАУКА ТА ТЕХНІКА ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XIX — НА ПОЧАТКУ XX ст.

Марк Твен

Клеменс Семюел (1835—1910) — американський письменник, що писав під псевдонімом Марк Твен. В юності мріяв стати гумористом західних штатів. Прекрасний знавець розмовної мови, тонкий спостерігач американського життя і блискучий оповідач, Твен одночасно і найбільший гуморист Америки, і найбільший художник американського Заходу. Свою творчу біографію він починав репортером у Неваді; загальнонаціональна слава прийшла до нього після публікації оповідання-небилиці «Славетна жаба-стрибуха з Калавераса» (1865).

У 1873 р. Твен взявся за більш велику художню форму, написавши у співавторстві з Г. Д.Уорнером книгу, яка дала назву всій епосі, — «Позолочений вік». У «Пригодах Тома Сойєра» (1876) Твен прагнув відвернути читача від солодкуватих історій про дітей, розказавши про «справжнього» хлопчиська. «Пригоди Гекльберрі Фінна» (1885) — це розповідь про хлопчика, що втік з рідного дому і відправився подорожувати вниз по Міссісіпі на плоту.

Цей твір був задуманий як продовження «Тома Сойєра», однак ця книга більш значна, деякі критики називають її найбільшим американським романом. У ній з приголомшуючою достовірністю показаний світ, побачений очима хлопчика, а сам цей хлопчик, Гек Фіни, — символ вільнолюбної Америки, «дикун», який не бажаюче підкорятися законам суспільства, яке прагне його підкорити.

Прославлений гуморист, Твен був серйозним письменником, глибоко стурбованим суспільними, політичними і етичними проблемами.

У книгах «Принц і злидар» (1882), «Янкі з Коннектікута при дворі Юроля Артура» (1889) і «Особисті спогади про Жанну д'Арк, її пажа і секретаря Луї де Конта» (1896) він намалював неприкрашену, часто сатиричну картину середньовіччя, яке любили ідеалізувати автори романтичного Відродження.