КУЛЬТУРА, НАУКА ТА ТЕХНІКА ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XIX — НА ПОЧАТКУ XX ст.

Верн Жюль

Верн Жюль (8 лютого 1828, Нант, Франція — 24березня 1905, Амьєн) — французький письменник; його твори значною мірою сприяли становленню науково-фантастичної літератури. Син адвоката, Верн вивчав юриспруденцію в Парижі, але любов до літератури спонукала його піти іншим шляхом. У 1850 р. п'єса Верна «Зламані соломинки» була з успіхом поставлена в «Історичному театрі» О. Дюма.

У 1852—1854 pp. Верн працював секретарем директора «Ліричного театру», потім був біржовим маклером, не припиняючи при цьому писати комедії, лібрето, оповідання. У1863 р. опублікував у журналі Ж. Етцеля «Журнал для освіти і відпочинку» перший роман з циклу «Незвичайні подорожі» — «П'ять тижнів на повітряній кулі» (російський переклад 1864 p., під назвою «Повітряна подорож через Африку»).

Успіх роману надихнув Верна; він вирішив і надалі працювати в цьому напрямку, супроводжуючи романтичні пригоди своїх героїв все більш майстерними описами неймовірних, але ретельно продуманих наукових чудес, народжених його уявою. Цикл продовжили романи «Подорож до центру Землі» (1864), «З Землі на Місяць» (1865), «20 000 льє під водою» (1869), «Таємничий острів» (1874) та інші. Всього Верн написав близько 70 романів. У них він передбачив наукові відкриття і винаходи в різних галузях, у тому числі підводні човни, акваланги, телебачення й космічні польоти.

Творчість Жюля Верна була пройнята романтикою науки, вірою в благо прогресу, схилянням перед силою думки. У 1892 р. письменник став кавалером ордена Почесного легіону.