КУЛЬТУРА, НАУКА ТА ТЕХНІКА ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XIX — НА ПОЧАТКУ XX ст.

Брати Люм'єр

Брати Люм'єр: Огюст (19 жовтня 1862, Безансон, Франція — 10 квітня 1954, Ліон) і Луї (5 жовтня 1864, Безансон — 6 червня 1948, Бандоль), винахідники кінематографа і постановники перших у світі фільмів. Сини художника, що захоплювався фотографією. Власне винахідником кінематографа (назва також належить братам Люм'єр) був Луї, власник невеликого заводу, але Огюст допомагав йому і надалі був активним учасником кінозйомок. Перший кіносеанс відбувся після Різдва 1895 р, в Гран-кафе на Бульвар-де-Капюсін.

За 1895—1896 р. ними було знято бл. 50 коротких стрічок на різні теми. Брати Люм'єр є винахідниками багатьох прийомів кінозйомки, що стали нині класичними, наприклад тревелінгу, уперше використаного саме ними як проїзд у гондолі по одному з венеціанських каналів. Знімали картини, які є аналогами сучасного документального кіно («Прибуття потяга на вокзал Ла Сьота», «Вихід робітників із заводу Люм'єр»), комедії («Политий поливальщик»), ігрові і навіть поетичні картини («Купання Діани»). Кіносеанси проходили під акомпанемент піаніно або саксофона. Винахід швидко розповсюджувався у Франції та Європі, а брати Люм'єр не могли конкурувати з новими художниками, що прийшли в кінематограф.

Знявши в 1898 р. фільм «Страсті Ісусові», Л. Люм'єр заявив, що знімати кіно більше не буде. У 1919 р. його обрано членом Французької академії наук. У 1946 р., за два роки до смерті, передав Французькій синематиці бл. 1800 стрічок, знятих ним разом з братом.