ПРАВЛІННЯ НАПОЛЕОНА БОНАПАРТА. ПЕРША ІМПЕРІЯ У ФРАНЦІЇ

Трафальгарська битва

Трафальгарська битва — найбільша морська битва наполеонівських воєн між англійським та іспано-французьким флотами, яка відбулася 21 жовтня 1805 р. поблизу мису Трафальгар, біля м. Кадіс (Іспанія). Союзники мали чисельну перевагу (33 кораблі проти 27), але англійські моряки перевершували противника досвідом і виучкою. Ескадра Нельсона двома колонами під прямим кутом із заходу атакувала лінію ворожих кораблів, що розтягайся майже на милю.

Права колона (15 кораблів) під командуванням адмірала К. Коллінгвуда повинна була відрізати іспано-французький ар'єргард від головних сил і знищити його. Ліва (12 кораблів), яку вів сам Нельсон, атакувала ворожий центр. Об 11 годині пролунали перші постріли. Біля 12 години сигнальники «Вікторії», флагманського корабля Нельсона, передали: «Англія чекає, що кожний виконає свій обов'язок». О 12 год 30 хв. Коллінгвуд відсік ар'єргард союзників. Його «Ройял Соверн» значно випередив кораблі своєї лінії і до їхнього підходу вів бій з переважаючими силами противника. О 13 годині Нельсон вклинився між центром і авангардом ворожої ескадри. Кораблі центру, що виявилися між двома англійськими колонами, змішалися і змушені були прийняти бій, в якому чисельна перевага була вже на боці англійців. Авангард союзників продовжував рухатися на північ.

Судна, що входили в нього, змогли лягти на зворотний курс і рушити на допомогу основним силам лише після 15 години, коли фінал битви був уже ясний. Корабель Нельсона взяв на абордаж французький корабель «Редутабль». Французи відчайдушно чинили опір, вівши зі щогол вогонь з рушниць по палубі «Вікторії», і здалися лише після того, як втратили 80% екіпажу. У цьому бою Нельсон був смертельно поранений мушкетною кулею.

Він помер о 16 год 30 хв, отримавши перед смертю донесення про повну перемогу англійського флоту. Англійці захопили і знищили 18 кораблів противника. Союзники втратили також близько 7 тис. чоловік убитими, пораненими і полоненими, англійці — близько 1500 чоловік. Французький адмірал ПІ. Р. Магон, командир ар'єргарду, загинув у бою. Іспанський флагман К. Гравша помер від ран. Адмірал Вільньов потрапив у полон, взяв участь в урочистій церемонії поховання Нельсона, а після повернення у Францію покінчив з собою, не дожидаючись вироку військового суду.

На честь цієї перемоги, що остаточно врятувала Англію від загрози наполеонівського вторгнення, на Трафальгарській площі Лондона в 1867 р. була споруджена колона, увінчана статуєю Нельсона, яку відлили з бронзи захоплених біля Трафальгару французьких гармат.