АНГЛІЯ В XVII—XVIII ст.

Левелери

Левелери (англ. Levellers, букв. — зрівнювачі) — радикальна демократична політична партія в період Англійської революції. У самостійне угруповання левелери оформилися в 1647 р., до цього вони становили ліве крило індепендентів. Соціальною базою левелерів були дрібні торговці, ремісники, селяни, міська і сільська біднота.

Рух очолювали Дж. Лільберн, Р. Овертон, У. Уолвін. Особливою підтримкою левелери користувалися серед солдатів парламентської армії; вони відіграли важливу роль під час Першої (1642—1646) і Другої (1648) громадянських воєн. У1647 р. левелери керували діяльністю рад солдатських агітаторів (представників). Цілі левелерів знайшли своє відображення в памфлетах їхніх керівників і маніфестах «Справа армії...», «Народна угода». Спираючись на ідеї природного права і народного суверенітету, керівники левелерів у 1647 р. виступили за ліквідацію монархії, палати лордів, станових привілеїв, за встановлення в Англії республіки з однопалатним парламентом, за загальне виборче право, рівність всіх перед законом, за корінну реформу суду і права.

У соціально-економічній сфері левелери вимагали знищення торгових монополій і патентів, зниження податків, скасування церковної десятини, повернення селянам огородженої землі. Левелери твердо підтримували принцип недоторканності приватної власності і виступали проти ліквідації дворянського землеволодіння. У жовтні — на початку листопада 1647 р. на конференції в Патні була зроблена спроба примирити протиріччя і виробити компроміс між левелерами та індепендентами. Підняті левелерами в травні і вересні 1649 р. солдатські повстання були придушені, під тиском репресій з боку уряду рух левелерів почав слабшати і згодом розпався на окремі групи.