ВЕЛИКІ ГЕОГРАФІЧНІ ВІДКРИТТЯ

Магеллан Фернан

Магеллан Фернан (бл. 1480—1521) — керівник першої морської експедиції навколо світу. Народився в Понті-да-Барка в Португалії. Виходець з небагатої провінційної дворянської сім'ї, служив пажем при королівському дворі. У 1505 р. Магеллан відправився в Східну Африку і протягом восьми років служив у військово-морському флоті. Брав участь у битвах з маврами на території Індії, двічі був поранений, після чого відкликаний у Португалію. Магеллан записався добровольцем в кавалерію в Марокко, де знову був поранений.

Відправившись в Іспанію, одружився в Севільї і заслужив прихильне ставлення до себе з боку молодого короля Карла І (який згодом став імператором «Священної Римської імперії» під іменем Карла V); останній призначив його головнокомандуючим флотилією, що прямувала на пошук західного морського шляху в Індію. Магеллан відплив з порту Сан-Лукар 20 вересня 1519 р. Його флотилія складалася з п'яти невеликих суден. Для поповнення харчових запасів іспанці висадилися в тому місці, де тепер знаходиться Ріо-де-Жанейро, і ретельно обстежили берега Бразилії та Аргентини. Потім кораблі потрапили в смугу безперервних антарктичних штормів. Капітани трьох суден підняли заколот, але Магеллану вдалося перехопити ініціативу і розправитися з бунтівниками в бухті Сан-Хуліан (Патагонія).

Незабаром буря пригнала кораблі до малопомітного входу в протоку, яка нині носить ім'я Магеллана. Найбільше судно флотилії пропало, і Магеллан обережно провів решту суден по вузькій протоці в океан, який Пізніше назвали Тихим. Подорож проходила в скрутних умовах. Майже всі члени команди хворіли цингою. Лише на сотий день подорожі по Тихому океану іспанці помітили вдалині вершину гори. Так було відкрито острів Гуам. Через деякий час Магеллан досягнув своєї мети — Філіппінського архіпелагу; тут він зміг переконати правителя острова Себу присягнути на вірність Іспанії і прийняти християнство, однак незабаром втрутився в міжусобну війну місцевих племен і був убитий тубільцями. Три судна, що залишилися, продовжували подорож на захід, але лише одне, «Вікторія», змогло повернутися через Індійський та Атлантичний океани в Іспанію, завершивши першу в історії подорож навколо світу.