ВЕЛИКІ ГЕОГРАФІЧНІ ВІДКРИТТЯ

Кортес Ернан

Кортес Ернан (бл. 1485—1547) — іспанський конкістадор, завойовник Мексики і засновник віце-королівства Нова Іспанія. Народився в Медельїні (провінція Естремадура, Іспанія) приблизно в 1485 р. У1504 p., перервавши навчання в Саламанкському університеті, відправився шукати щастя в Вест-Індію. У 1511—1512 pp. брав участь у завоюванні Куби під командуванням Дієго Веласкеса. Призначений губернатором Куби, Веласкес підготував експедицію на материк на чолі з Кортесом, щоб перевірити відомості про скарби ацтеків. У квітні 1519 р. Кортес висадився на узбережжі півострова Юкатан разом з військом із 600 солдатів, захопив столицю табасків і заснував місто Веракрус. Іспанці розбили великі індіанські сили в Тлашкалані й Чолулі, уклали союз з тлашкаланцями і за їхньої підтримки 8 листопада 1519 р. увійшли в Теночтітлан, столицю ацтекської імперії.

Правитель ацтеків Монтесума, який був змушений зробити чужоземцям доброзичливий прийом, був взятий у заручники і перетворився в маріонеткового правителя. Незабаром іспанці вчинили в місті різанину і спровокували повстання індіанців. Під час повстання від індіанських стріл загинув Монтесума. Іспанці вирішили таємно покинути місто, але були атаковані і розбиті ацтеками. У цю «ніч смутку» (30 червня 1520 р.) затонуло бл. 500 іспанців і 4000 їхніх союзників — індіанців. Кортес і солдати, які врятувалися, знайшли притулок у Тлашкалані і подальші місяці присвятили підготовці до нового походу на столицю ацтеків. Улітку 1521 р. після тримісячної облоги Теночтітлан було захоплено, а наступник Монтесуми Куаутемок, який керував обороною міста, був взятий у полон.

У подальші роки Кортес підкоряв периферійні області ацтекської імперії, відбудовував зруйноване місто (нинішній Мехіко) і управляв новою колонією. Крім того, він споряджав багато експедицій, у тому числі до Молуккських островів і в Каліфорнійську затоку. Він особисто очолив тривалий похід у Гондурас (1524—1526), під час якого стратив Куаутемока. Тим часом королеві поступали доноси, в яких Кортес звинувачувався в прагненні до незалежності від корони. Кортес отримав повідомлення про відсторонення його від влади і виклик в Іспанію для надання свідчень. При зустрічі з імператором Карлом V y 1529 р. Кортес зумів завоювати прихильність монарха, йому був подарований титул маркіза дель Вальє-Оахака, він був призначений генерал-капітаном Нової Іспанії і Південного моря, а крім того, отримав багаті угіддя в Мексиці і 23 тис. індіанців. Адміністративна влада Кортеса була обмежена призначенням у 1528 р. аудієнсіі (судово-адміністративної колегії) і в 1535 р. — віце-короля.

Постійні сутички з віце-королем А. Мендосою, який ущемляв права Кортеса, змусили останнього в 1539 р. знову відправитися в Іспанію і шукати захисту в монарха. Однак розбір скарг затягнувся. У 1541 р. Кортес брав участь у невдалій військовій експедиції в Алжир і чудом уник загибелі під час бурі. Помер Кортес в Кастильєхо-де-ла-Куеста під Севільєю 10 листопада 1547 р.