СТАРОДАВНІЙ ЄГИПЕТ

Аменхотеп IV (Ехнатон)

Аменхотеп IV (можливо, 1419 — бл. 1400 pp. до н. е., за іншими даними 1372—1354 pp. до н. є.) — десятий фараон XVIII династії, син Аменхотепа ІІІ та цариці Тії. Уславився тим, що за своє-недовге життя здійснив релігійну реформу, підійшовши до утвердження єдинобожжя. Аменхотеп був верховним владикою Палестини, Фінікії та Сирії, а його власна держава включала велику частину території сучасних Судану та Ліві". Єдиним серйозним суперником Аменхотепа була Ассирійська держава. Проте реальна влада в країні належала не цареві, а цариці Тії. Після смерті Аменхотепа III вона управляла державою як регент. Тія закликала свого сина у Фіви, де він був посаджений на трон під ім'ям Аменхотепа IV. Новий фараон вступив в конфлікт зі жрецями Амона, проголосив себе шанувальником сонячного бога Атона, культ якого вже був поширений у часи Аменхотепа III та Тії.

Зведення фараоном храму Атона в Фівах призвело до повного розриву з культом Амона та його жерцями. Аменхотеп змінив своє тронне ім'я («Амон задоволений») на Ехнатон («слуга Атона»). Більш того, він знищив ім'я «Аменхотеп» на пам'ятниках свого батька (що для єгиптянин. було актом аж ніяк не символічного вбивства) і зруйнував пов'язані s ним скульптури сфінксів, скинувши їх з обриву в околицях Фів. До п'ятого року свого правління при підтримці жерців з Геліополя — давнього суперника Фів — він переніс царську резиденцію в нову столицю, що отримала назву Ахетатон, тобто «Місце влади Атона».

Ехнатон сам виступав як верховний жрець Атона, складав гімни п честь цього божества і проповідував своє учення серед послідовників. У центрі культу Атона стояла Маат — одночасно і богиня правди і саме поняття «правда». Релігія Атона означала поклоніння світлу, і жертвоприношення здійснювалися на вівтарях, поставлених правильними рядами у дворах храму цього бога. Церемонія мала разючий контраст з культом «потаенного» бога Амона, святилища якого знаходилися в пітьмі. Атона не зображали, але уявляли у вигляді диска або кулі, що випускає промені, кожний з яких закінчувався рукою, яка дарує життя. Ехнатон одружився зі своєю двоюрідною сестрою, красунею Нефертіті (дочкою брата Тії), від якої мав принаймні чотирьох дочок. Однак Тія зберегла свою могутність. На 12-му році правління Ехнатона її зображали як особу, що за своїм рангом стоїть вище від племінниці, у подвійній короні, іменуючи її при цьому «Великою дружиною царя». У тому ж році Нефертіті була розведена або потрапила в немилість, після чого зникла з історичної сцени. Тим часом пасивна політика Ехнатона відносно розпаду східної частини держави допомогла жерцям Амона прискорити внутрішню кризу. На 17-му році правління Ехнатона одного з його синів (ім'я його матері не встановлене) — Сменхкара — було призначено його співправителем. Незабаром Ехнатона було скинуто. Сменхкара, який царював усього рік, передав корону своєму молодшому братові Тутанхатону, який змінив ім'я на Тутанхамон і перебрався у Фіви.