ВЕЛИКІ ГЕОГРАФІЧНІ ВІДКРИТТЯ

Васко да Гама

Васко да Гама (1460—1524) — португальський мореплавець, який відкрив морський шлях із Західної Європи в Індію. Про дитинство і юність Васко да Гами відомо дуже мало. Народився він у Синіші, навчався в Еворі, вивчав мистецтво навігації. Після відкриття Бартоломеу Діашем в 1488 р. мису Доброї Надії король Жуан II наказав побудувати судна і направити їх для пошуку морського шляху в Індію, однак у зв'язку зі смертю короля (в 1495 р.) проект експедиції довелося відкласти. Новий король Мануел І прагнув здійснити плани Жуана.

У 1497 р. він наказав відправити в Індію експедицію під керівництвом Васко да Гами. Флотилія складалася з флагмана «Сан-Габріел», корабля «Сан-Рафаел» і двох суден менших розмірів. Васко да Гама вийшов з Лісабона 8 липня 1497 p., від островів Зеленого Мису взяв курс на захід, потім повернув на схід і досяг африканського узбережжя поблизу мису Доброї Надії. На східному узбережжі Африки португальці вступили в конфлікт з місцевими арабськими правителями, але в порту Малінді їх зустріли доброзичливо. Васко да Гама найняв досвідченого лоцмана, під керівництвом якого флотилія перетнула Індійський океан і 20 травня 1498 р. досягла міста Калікут на Малабарському березі Індії. На зворотному шляху флотилію переслідували шторми. Під час одного з них «Сан-Рафаел» був сильно пошкоджений, і його довелося залишити (як і ще одне невелике судно).

Васко да Гама повернувся в Лісабон у серпні 1499 р. Із 170 учасників експедиції живими залишилися 55. На батьківщину було доставлено цінний вантаж — перець та інші східні прянощі. Так закінчилася найтриваліша подорож того часу, яка увінчалася відкриттям морського шляху з Європи в Азію навколо Африки. Таким чином, якщо завдяки плаванню Колумба були виявлені обширні землі Нового Світу, то Васко да Гама відкрив для Європи зручний шлях до багатств і ресурсів Азії. Король Мануел подарував йому дворянський титул, а пізніше — звання адмірала Індії.

У1502 р. Васко да Гама був направлений в Індію з каральною експедицією. Він відкрив Амірантські острови в Індійському океані і заснував колонії в Мозамбіку і Софалі на східному узбережжі Африки. За свою другу подорож Васко да Гама удостоївся багатьох нагород і привілеїв. У 1519 р. йому були подаровані португальські міста Відігейра і Вілла-да-Фраде разом з титулом графа Відігейри. Новий король Жуан ІІІ в 1524 р. відправив Васко да Гаму в Індію віце-королем, поставивши його на чолі першої європейської колонії в Азії. Помер Васко да Гама в індійському місті Кочині 24 грудня 1524 р.