ВЕЛИКІ ГЕОГРАФІЧНІ ВІДКРИТТЯ

Перший період відкриттів

Далекі морські експедиції першими почали здійснювати португальські мореплавці, пірати і работорговці. У 1419 р. Ж. Гонсалвіш Зарку і Т. Ваш Тейшейра відкрили острови Мадейра і Санта, між 1427 і 1432 pp. М. Велью Кабрал відкрив Азорські острови. У 1445 р. капітан Д. Діаш обійшов західний край Африки і назвав його Зеленим Мисом, а експедиція А. Кадамосто в 1456 р. відкрила острови Зеленого Мису. У 60— 70-ті роки португальці досліджували береги Гвінейської затоки; у 1482 р. капітан Д.Кан відкрив гирло р. Конго. У1487—1488 pp. каравели Б. Діа-ша досягай південного краю Африки, відкривши мис Доброї Надії. Нарешті, у 1497—1498 pp. експедиція Васко да Гама на чотирьох суднах обігнула Африку з півдня, вийшла в Індійський океан і досягла берегів Індії.

Виходячи з уявлення про кулястість Землі, генуезець Христофор Колумб на іспанській службі зробив спробу досягнути Індії іншим шляхом (пливучи на захід Атлантичним океаном). Іспанський уряд дав йому З каравели (найбільша була водотоннажністю 280 т), і 12 жовтня 1492 р. експедиція під керівництвом Колумба досягла одного з Багамських островів. Крім того, були відкриті острови Куба і Гаїті. Потім великий мореплавець здійснив ще три плавання, відкривши острови Пуерто-Ріко, Ямайку і кілька невеликих островів з групи Малих Антильських, а також узбережжя Південної і Центральної Америки. Колумб помер у 1506 p., будучи упевненим, що відкрив новий шлях в Індію. Насправді ж він був першовідкривачем Америки.

У 1499—1504 pp. чотири подорожі (у складі іспанських експедицій) здійснив до берегів Нового Світу італієць Амеріго Веспуччі. Німецький картограф і видавець М. Вальдземюллер у передмові до книги Веспуччі запропонував назвати новий материк на честь Амеріго — Америкою, і ця назва увійшла в історію (у 1538 р. вона вперше була показана на карті Південної! Північної Америки).

У 1500—1501 pp. ескадра під командуванням португальця П. А. Кабрала, що прямувала в Індію, через екваторіальну течію сильно відхилилася від курсу на захід і досягла берегів Бразилії, яка була оголошена володінням Португалії. Берегів Тихого океану першим з європейців досяг іспанський конкістадор В. Нуньєс де Бальбоа, який перетнув у 1513 р. Панамський перешийок. Остаточно підтвердив наявність величезного океану між Америкою і Азією Ф. Магеллан, який очолив перше плавання навколо світу (1519—1521). Експедиція під керівництвом Магеллана дослідила південно-східну частину Південної Америки, відкрила протоку між Атлантичним і Тихим океанами (Магелланова протока) і здійснила плавання в південній частині Тихого океану. Магеллан побував на Маріанських і Філіппінських островах (де загинув у сутичці з тубільцями). З 239 чоловік, що відправилися з ним у плавання, в Іспанію повернувся 21 (ними командував керманич експедиції баск С. Ель-Кано).

У кінці XV ст. італієць Дж. Кабот на англійській службі відкрив північно-східне узбережжя Північної Америки, яке на рубежі X—XI ст. вже відвідувалося вікінгами. Пізніше його син С. Кабот здійснив тривалу подорож уздовж східного узбережжя Південної Америки. У другій чверті XVI ст. Ф. Пісарро, Д. де Альмагро, Ф. Орельяна та інші іспанські конкістадори досліджували Тихоокеанське узбережжя Південної Америки, відкрили Перу, Чілі і найбільші південноамериканські ріки Амазонку, Оріноко, Парану і Парагвай.