ЄВРОПА В XIV—XV ст.

Людовік ХІ

Людовік XI (3 липня 1423 — 30 серпня 1483) — король Франції з 1461 p., з династії Валуа. Людовік народився у найважчий період Столітньої війни, коли його батькові Карлу VII належала лише частина Франції. У1456 р. Людовік посварився з батьком і утік до герцога Бургундського Філіппа Доброго, при дворі якого жив до 1461 p., постійно демонструючи почуття вдячності та дружби до Філіппа і його сина Карла Сміливого.

Після смерті Карла VII Людовік повернувся в Париж, де здивував усіх скромністю вбрання і поведінкою, що личить городянинові, а не монарху. Новий король оточив себе незнатними людьми, що залежали тільки від нього. Прийшовши до влади, Людовік почав боротьбу з Філіппом і його сином. Карл Сміливий у 1465 р. створив з великих феодалів Лігу Загального Блага, яка примусила Людовіка 29 жовтня підписати сприятливу для членів Ліги угоду; Людовік тут же почав її порушувати. У 1468 р. Людовік за порадою кардинала де Балю прибув у Перонн до Карла Сміливого для переговорів.

У цей час у Льєжі сталося інспіроване Людовіком повстання проти князя-єпископа Людовіка де Бурбона, який був союзником Карла. Карл звинуватив у цих подіях короля, арештував його, і Людовіку вдалося звільнитися лише ціною значних поступок Бургундії. Після повернення Людовік посадив кардинала де Балю в клітку, в якій неможливо було розігнутися, і той провів там 11 років. У 1470 р. Людовік оголосив Пероннські угоди недійсними.

Карл Сміливий відповів війною, в якій взяли участь брат Людовіка Карл Французький, король Англії Едуард IV і ряд найбільших феодалів Франції. Людовік нейтралізував Карла Сміливого, розбив і стратив багатьох учасників війни, підкупив Едуарда IV і уклав з ним у Пікіньї мир, яким офіційно в 1475 р. завершив війну. Людовік підтримував усіх ворогів Карла Сміливого, а після його загибелі в 1477 р. захопив частину його володінь, у тому ж році він приєднав герцогство Немурське, а в 1481 р. викупив володіння Анжуйського дому. У1479 р. Людовік провів реформу армії, зробивши її найманою; у тому ж році він переніс інсульт, у 1482 р. — другий, після чого різко змінив своє життя, зачинився в замку Плессі-ле-Тур, замолював гріхи і жертвував величезні суми на церкву. Третій інсульт став для нього останнім. У Людовіка залишилося дві дочки і син — Карл VIII.