ЄВРОПА В XIV—XV ст.

Династія Валуа

Валуа — династія французьких королів, які правили в 1328—1589 pp., гілка Капетінгів; отримала свою назву від невеликого графства у Франції, у провінції Іль-де-Франс, нині розділеному між департаментами Ени та Уази. Династія Валуа розпадалася на три гілки: пряму (власне Валуа), Орлеанську і Ангулемську гілки. Перші графи Валуа належали до молодшої лінії роду Вермандуа. Остання спадкоємиця цього роду вийшла заміж за Гуго, сина короля Генріха І Французького, і принесла йому в посаг володіння Валуа і Вермандуа.

У 1215 р. графство Валуа було приєднано королем Філіппом Августом до земель французької корони. У 1285 р. ці землі отримав Карл Валуа, син короля Філіппа III Відважного, брат короля Філіппа IV Красивого, останнього прямого представника династії Капетінгів. Саме Карл Валуа став засновником однойменної королівської династії. За допомогою вдалих шлюбів він розширив свої володіння і навіть придбав титул імператора Константинопольського. Молодший син Карла став засновником лінії Алансонів, однієї з гілок династії Валуа, що перервалася в 1527 p., старший син у 1328 р. вступив на французький престол, після того як три сини Філіппа IV померли, не залишивши чоловічого потомства. Як найближчий нащадок Капетінгів, він був коронований під ім'ям Філіппа VI. Цей факт не був визнаний Англією і спричинив початок Столітньої війни між Англією і Францією. Згодом графство Валуа неодноразово передавалося принцам дому Валуа, а потім Бурбонам (завжди разом з герцогством Орлеанським).

Найбільш відомими представниками династії Валуа були: Карл V Мудрий, Людовік XI, за правління якого в основному завершилося територіальне об'єднання Франції, Франциск І, що перетворив Францію в абсолютну монархію, Генріх II, Генріх ІІІ. З убивством Генріха III під час релігійних воєн династія Валуа припинила своє існування. Останньою гілкою роду Валуа була Маргарита (королева Марго, 1553—1615). її чоловік Генріх IV став першим королем нової династії Бурбонів, яка також походила від Капетінгів.