ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО РИМУ

Луцій Корнелій Сулла

Сулла Луцій Корнелій (138—78 pp. до н. є.) — давньоримський політичний діяч і диктатор, що «прославився» так званими проскрипціями, тобто численними стратами без суду і слідства тисяч римських громадян. У 107 р. до н. є. на посаді квестора воював в Африці під командуванням Гая Марія (під час Югуртинської війни). Під час переговорів з мавританським царем Бокхом хитрістю добився видачі Югурти, царя Нумідії. У104 р. до н. є. на посаді легата воював під проводом Марія з тевтонами, під проводом Катула — з кімврами.

У 93 р. до н. є. зайняв посаду претора; як пропретор Кілікії (Мала Азія) одержав перемогу над царем Понта Мітрідатом VI Євпатором. У 88 р. до н. є. отримав консульство і військо для ведення нової війни з Мітрідатом. Тим часом Марій, отримавши посаду головнокомандуючого, намагався переманити воїнів Сулли до себе. Сулла направив військо на Рим, Марій і його прихильники втекли. У 87 р. до н. є. Сулла відправився в Грецію, де наступного року розбив Архелая (полководця Мітрідата) в битві біля Херонеї. У 84 р. до н. є. Сулла уклав перемир'я з Архелаєм, але потім, у зв'язку з ворожими діями Мітрідата, переправив військо в Азію і змусив Мітрідата просити миру. Тим часом Марій захопив Рим і вчинив там криваву бойню членів аристократичної партії. Навесні 83 р. до н. є. Сулла повернувся в Італію і, після кількох битв з прихильниками Марія, у листопаді 82 р. до н. є. вступив у Рим.

За допомогою проскрипцій (особливих списків оголошених поза законом громадян) він почав поголовне винищування партії Марія. За численними доносами були страчені тисячі римських громадян, майно яких конфісковувалося на користь Сулли і донощиків. Сам Сулла прийняв звання диктатора і оточив себе вартою з відпущених на свободу рабів (гак звані 10 тисяч корнеліїв). Як диктатор Сулла прийняв ряд законів, які забезпечили аристократичний спосіб правління. Він позбавив стан вершників судових повноважень і повернув їх сенату. Плебейські трибуни і цензори були позбавлені майже всіх своїх прав. З'явився і закон про зневагу величі римського народу, що передбачав покарання за цілий ряд політичних злочинів. Особливо відомі так звані «закони Корнелія» у сфері судочинства і карного права, а також закони у сфері релігійного правa, покликані відновити «звичаї предків». Встановивши найжорстокішими заходами спокій у державі, Сулла на початку 79 р. до н. є. склав і себе повноваження диктатора і переселився у свій маєток поблизу Путеол. Через рік він помер від якоїсь заразної хвороби.