КУЛЬТУРА, НАУКА ТА ТЕХНІКА

Спілберг Стівен

Спілберг Стівен (нар. 18.12.1947) — американський кінорежисер, продюсер, сценарист. З дитинства знімав любительські фільми. Першу сюжетну стрічку з акторами зняв в 12 років у Фініксі. У13 років отримав перший приз за 40-хвилинний фільм про війну «Втеча в нікуди» (1960). Перший професійний короткометражний фільм «Емблін» (1969) забезпечив йому контракт з компанією «Юніверсал».

Спілберг — ключова фігура нового американського кіно: його художня система була стартовим майданчиком для творчості багатьох режисерів «постшістдесятників». Наймогутніший програмний заряд та езотеричність, якими відмічені його фільми, уперше виявилися в фінансовому рекордсменові 1975 р. стрічці «Щелепи». Але по-справжньому нові ідеї розгорнулися тільки в картині «Близькі контакти третього виду» (1977). У цьому фільмі була знайдена нова формула: фантастичний елемент «вставляється» в гіперреалістично (і одночасно романтично) показану дійсність. Відкриттям став колосальний успіх, який мав фільм «Е.Т., Інопланетянин» (1982). У кожному фільмі Спілберга можна знайти посилання на класичне голлівудське кіно: в «Імперії сонця» (1987) — на «Занесених вітром» В. Флемінга; в «Близьких контактах третього виду» — на «Десять заповідей» С Б. Де Мілля і «Піноккіо»; в «Е. Т.» — на «Тиху людину» Дж. Форда і «Чарівника з країни Оз» Флемінга; в «Списку Шиндлера» (1993) — на «Громадянина Кейна» О. Уеллса. Спілберг проклав Голлівуду дорогу в сучасність, а сам деякий час знімав не дуже прибуткові фільми («Колір бузковий», 1985; «Завжди», 1989). Але вже в стрічці «Капітан Крюк» (1991), грандіозному рімейку повнометражного діснеївського мультфильму про піратів «Пітер Пен» (1953), Спілберг зібрав всі мотиви й сюжети своїх картин і вивів характер нестаріючого хлопчика-чоловіка.

У1993 р. з'явився блокбастер «Парк юрського періоду» — історія про динозаврів, відновлених у наші дні за допомогою генетичного коду. «Список Шиндлера» (1993,7 премій «Оскар», в тому числі за фільм і режисуру) знятий в прямо протилежній «Парку» аскетичній чорно-білій палітрі. Після майже чотирирічної перерви режисер випустив «Загублений мир» — сіквел «Парку юрського періоду». У 1998 р. вийшов фільм «Порятунок рядового Райана», де патріотичний сюжет знято в стилізованій під документалістику манері. Чи не уперше на американському екрані так натуралістично були показані жахи війни.