КРАЇНИ ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ

«Берлінська стіна»

«Берлінська стіна» — споруда з бетону і колючого дроту, зведена на кордоні між Східним і Західним Берліном 13 серпня 1961 р. з метою запобігання масовій втечі жителів НДР у Західну Німеччину. Будівництво стіни, розпочате за схваленням СРСР та інших країн Варшавського договору, було здійснено протягом 10 днів. Ця стіна довжиною 45,1 км відразу ж стала символом «холодної війни».

Одночасно із зведенням стіни були обірвані комунікації, лінії метро та інших транспортних засобів (прикордонники НДР отримали наказ, що дозволяв застосування зброї). Незважаючи на жорсткі заходи проти спроб «незаконного перетину кордону», люди продовжували бігти «через стіну», використовуючи каналізаційні труби, технічні засоби, споруджуючи підкопи і т. д. За роки існування стіни загинуло близько 100 чоловік, що намагалися її подолати. З західного боку стіну покрили графіті, зі східного створювалися музеї і оглядові майданчики.

Демократичні зміни, що почалися в кінці 1980-х pp. у житті НДР та інших країн соціалістичної співдружності, вирішили долю стіни. 9 листопада 1989 р. новий уряд НДР оголосив про безперешкодний перехід зі Східного Берліна в Західний і навпаки. Бл. 2 млн. жителів НДР побувало протягом 10—12 листопада в Західному Берліні. Тут же почалося стихійне розбирання стіни. Офіційний демонтаж відбувся в січні 1990 p., частина стіни була залишена як пам'ятка історії.