КРАЇНИ ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ

Коль Гельмут

Коль Гельмут (нар. З квітня 1930) — державний діяч ФРН, федеральний канцлер (1982—1998). Народився в католицькій сім'ї. У кінці Другої світової війни був призваний до війська, але участі в бойових діях не брав. Вивчав соціальні та політичні науки у Франкфуртському і Гейдельберзькому університетах. З 1947 р. член Християнсько-демократичного союзу (ХДС), займав ряд постів у партійній структурі. У 1969—1976 pp. очолював уряд землі Рейнланд-Пфальц. З середини 1970-х pp. Колю як лідеру ХДС довелося вирішувати задачу повернення християнським демократам влади в Німеччині. Будучи лідером опозиції в бундестагу, він зумів залучити до співпраці з ХДС депутатів дрібних партій і сформувати коаліцію, що володіла більшістю місць в парламенті. У 1982 р. змінив Г. Шмідта на посту федерального канцлера. На виборах 1983 р. і 1987 р. коаліція партій на чолі з ХДС зберегла своє провідне становище в бундестагу. .

На посаді канцлера Коль продовжив політику європейської інтеграції і зміцнення НАТО. Разом з тим він прагнув до зближення зі Східною Німеччиною. Коли в кінці 1989 р. було повалено комуністичний режим НДР, Коль вдався до рішучих дій із метою об'єднання Німеччини, яке сталося 3 жовтня 1990 р. У грудні 1990 р. на парламентських виборах знову переміг альянс Коля. Перед його урядом постало нове внутрішньополітичне завдання — вирівнювання рівня життя Східної й Західної Німеччини. Він виступив за європейську інтеграцію; за його активного сприяння в лютому 1993 р. було підписано Маастріхтський договір про утворення Європейського Союзу. Коль намагався посилити вплив Німеччини на розв'язання світових проблем, добитися для Німеччини постійного місця в Раді Безпеки ООН.

Завдяки його наполегливості німецькі війська вперше за післявоєнний час взяли участь у воєнних операціях за кордоном (Боснія, липень 1994 р.). У жовтні 1994 р. на виборах в бундестаг знову отримав перемогу, але в 1998 р. програв. Після виборів був звинувачений в нецільовому використанні партійних грошей.