КРАЇНИ ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ

Ширак Жак Рене

Ширак Жак Рене (нар. 29 листопада 1932) — французький державний діяч, президент Франції (з 1995 p.). Народився в Парижі в сім'ї банківського службовця, пізніше його батько був керівником авіакомпанії По-тез. Освіту отримав у ліцеї Луї-ле-Гран, у 1954 р. закінчив Інститут політичних наук у Парижі, вчився в Гарвардському університеті. Після військової служби в Алжирі пройшов підготовку в Національній школі адміністрації, що готує кадри для органів державного управління Франції. З 1962 р. Ширак почав працювати в адміністрації прем'єр-міністра Ж. Помпіду. У1967 р. його було обрано депутатом Національних зборів, займав різні пости в міністерстві соціального забезпечення.

У 1972—1974 pp. Ширак був міністром сільського господарства. Після смерті Ж. Помпіду в 1974 р. Ширак став генеральним секретарем голлістської партії «Союз демократів на захист республіки», а новий президент Франції В. Жіскар д'Естен призначив його прем'єр-міністром. Але через два роки Ширак пішов у відставку, мотивувавши її небажанням Жіскар д'Естена розширити повноваження прем'єр-міністра. У кінці 1976 р. Ширак заснував власну політичну партію «Спілка на захист республіки», що стояла на правих, консервативних позиціях. У 1977 р. Ширака було обрано мером Парижа. На президентських виборах 1981 р. він уперше виставив свою кандидатуру, але потерпів поразку. У 1986 p., коли праві партії отримали більшість місць у парламенті, президент Ф. Міттеран доручив Шираку сформувати уряд. Протягом другого терміну перебування на посту прем'єр-міністра Шираку вдалося загальмувати зростання безробіття, скоротити податки на підприємництво, передати в приватні руки деякі з націоналізованих соціалістами підприємств, страхових компаній, банків. Однак на президентських виборах 1988 р. він програв Міттерану і покинув пост прем'єр-міністра.

Після поразки на виборах Ширак сконцентрувався на обов'язках мера Парижа. Залишаючись лідером правих партій, він не прагнув знову очолити уряд. Ця тактика виправдала себе на виборах 1995 p., коли Ширак з третьої спроби став президентом. Ширак йшов на президентські вибори під лозунгами поглиблення процесу об'єднання європейських країн, введення єдиної європейської валюти, боротьби з безробіттям, однак початок його президентського терміну пов'язаний з міжнародним скандалом, викликаним рішенням Ширака провести серію підземних ядерних вибухів на атолі Муруроа в Тихому океані. Лише обіцянка Ширака відмовитися надалі від ядерних випробувань запобігла введенню рядом країн бойкоту французьких товарів. У внутрішній політиці він намагався провести реформи, спрямовані на скорочення рівня державних витрат і підвищення рівня життя французів.