КРАЇНИ ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ

Тетчер Маргарет

Тетчер Маргарет (нар. 1925) — англійський державний і громадський діяч, прем'єр-міністр Великобританії в 1979—1990 pp., лідер Консервативної партії в 1975—1990 pp. У1970—1974 pp. міністр освіти і науки. Коли Консервативна партія перемогла на виборах 1979 р., Тетчер стала прем'єр-міністром і залишалася на цій посаді одинадцять років, отримавши прізвисько «залізна леді».

Для її внутрішньої політики було характерно скорочення державного сектору й державного регулювання економіки та надання максимальної свободи приватному підприємництву. У приватну власність повернулися багато підприємств авіакосмічної, суднобудівної, нафтової та інших галузей промисловості. До 1990 р. була приватизована 21 державна компанія, 9 млн. англійців стали акціонерами. Одночасно було обмежено право профспілок на проведення страйків, вводилося більш жорстке трудове законодавство. З 1985 р. почалося економічне піднесення країни, яке тривало до 1990 p.; суттєво знизилися темпи інфляції, скоротилося безробіття.

Уряд М.Тетчер встановив тісні партнерські відносини з США. У 1982 р. Британія розпочала війну з Аргентиною через Фолклендські острови. Англійській ескадрі вдалося блокувати ці острови, захоплені аргентинським десантом, і завдати поразки противнику. Перемога у цій війні піднесла авторитет Тетчер як в Англії, так і за її межами.