США ТА КАНАДА У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ ХХ ст.

Клінтон Білл

Клінтон Білл (повне ім'я Уїльям Джефферсон Клінтон) (нар. 19 листопада 1946) — американський державний діяч, 42-й президент США (з 1993). Уродженець м. Хоуп, штат Арканзас. У1968 р. закінчив Джорджтаунський університет (м. Вашингтон). У1968—1970 pp. навчався в Оксфордському університеті.

У 1973 р. закінчив школу права при Єльському університеті. Активну участь у політиці почав брати з 1974 p., коли виставив свою кандидатуру від Демократичної партії на виборах у Конгрес США від, Арканзасу.

У 1976 р. був вибраний генеральним прокурором штату. Очолював групу підтримки Дж. Картера в Арканзасі на президентських виборах 1976 р. У 1978 р. Клінтон уперше був вибраний губернатором штату Арканзас, а в 1982 р. знову став головою рідного штату. Клінтона як політика характеризувала постійна увага до питань системи освіти, охорони здоров'я, споживчих прав, екології. Перебування на посту голови Національної асоціації губернаторів США в 1986—1987 pp. сприяло його становленню як політика загально американського масштабу.

У1991 р. він висунув свою кандидатуру на пост президента США від Демократичної партії і на виборах в листопаді 1992 р. зумів перемогти президента Дж.Буша, ставши новим президентом США. Цей успіх Клінтону вдалося повторити в 1996 p., коли він був переобраний на наступний термін.

Ставши президентом, Клінтон виступив з внутрішньополітичною програмою інвестування 700 млрд. доларів на освіту, боротьбу з безробіттям та інші соціальні потреби за рахунок скорочення військових витрат, збільшення податків. Але його пропозиції з реформування системи охорони здоров'я були заблоковані республіканською більшістю Конгресу. У сфері зовнішньої політики Клінтон продовжив лінію попередніх президентів на закріплення за США ролі світового арбітра при розв'язанні міжнародних конфліктів.

У 1993 р. при сприянні США була підписана мирна угода між Ізраїлем і Організацією звільнення Палестини, а в 1994 р. — між Ізраїлем та Йорданією. У1995 р. за активної участі США були підписані мирні угоди з урегулювання боснійської кризи. Клінтон неодноразово робив спроби налагодити діалог протиборствуючих сторін у Північній Ірландії. Однак направлення американських військових контингентів у Сомалі, на Гаїті, позиція США відносно розширення НАТО на схід зазнавали критики як у самих США, так і на міжнародній арені. Став другим президентом США, проти якого офіційно був розпочатий процес імпічменту (1999).