Історія України навчальний посібник

На шляху до незалежності

Спроба «прискорення»

Горбачов спочатку намагався «прискорити» розвиток економіки СРСР насамперед за рахунок випереджаючого розвитку машинобудування в рамках колишніх структурних пріоритетів. Однак невдача у цьому зробила очевиднішою для керівництва країни необхідність реформування економіки, запозичення досвіду Угорщини, Китаю. В червні 1987 р. на пленумі ЦК КПРС було проголошено програму радикальної реформи управління економікою. Розширювалися права підприємств, почалося запровадження орендних та акціонерних форм господарювання, кооперативів у торгівлі та промислововсті, сімейного підряду у сільському господарстві, малих підприємств, спільних підприємств з іноземними фірмами, прийнято закон про індивідуальну трудову діяльність. Темпи зростання національного доходу (НД) та реальних доходів на душу населення продовжували знижуватися гігантськими темпами почав зростати внутрішній та зовнішній борг.

Економіку України було важко реформувати й тому, що більше 60% її становила важка промисловість. Оборонні галузі поглинали до 2/3 науково-технічного потенціалу. І нарешті, 95% продукції вироблялося на підприємствах союзного підпорядкування. Частка України в загальносоюзному виробництві продовжувала скорочуватися у нагромадженнях основних виробничих фондів вона за період з 1970 до 1989 р. скоротилася з 18 до 10%.

Надзвичайної гостроти набули екологічні проблеми Національною трагедією став вибух 26 квітня 1986 р. на Чорнобильській АЕС Республіканське керівництво як і Горбачов, замовчало сам факт трагедії та її наслідки про небезпеку населення Швеції дізналося раніше, ніж в Україні, у Києві відбулася за участю дітей першотравнева демонстрація, про небезпеку було повідомлено лише через 10 днів після авари, тоді як багато представників партноменклатури вже встигли вивезти своїх дітей. Ця аварія лягла великим тягарем на економіку України було відселено населення в радіусі 30 км. від реактора, з господарського обороту вилучено близько 190 тис. га. земель. Але населення не отримало і досі не отримує ні належної інформації про наслідки авари, ні належної допомоги.