Історія України: соціально-політичний аспект

Поділи Польщі і входження Правобережної України до складу Російської імперії 

Гайдамацький рух знесилив і без того хвору Польщу, де панувала анархія і безладдя. В країні правили не король і адміністрація, а магнати, свавілля яких не знало меж. Шляхетська демократія перетворилась на шляхетську анархію. Річ Посполита стала ареною гострої боротьби магнатсько-шляхетських угрупувань, що підтримувались різними європейськими державами. Сусідні держави використовували релігійні конфлікти в Речі Посполитій як привід для втручання в її внутрішні справи. Але й цього їм здавалось мало. Австрія, Прусія та Росія провели три поділи Польщі, скориставшись її політичною та воєнною слабкістю. Під час кожного з цих поділів вирішувалась доля і українських земель. В результаті першого поділу 1772 року західноукраїнські землі потрапили під владу Австрії. За другим поділом 1793 року майже вся Правобережна Україна, за винятком західної частини Волинського воєводства, відійшла до Росії. Другий поділ Польщі викликав масове визвольне повстання, під проводом військового інженера Т. Костюшко. Польським патріотам вдалося добитися суттєвих успіхів, але незабаром сили повсталих були розгромлені російською і прусською арміями. Після третього поділу 1795 року Росія отримала всю Правобережну Україну (решту Волині) і Литву. Під владою Росії опинились переважно непольські етнічні землі, в яких основну масу землевласників становили польські шляхта та магнати. Таким чином, Росія оволоділа всіма українськими землями (80 відсотків) крім Буковини, Закарпаття та Галичини.

На приєднані землі було розповсюджено загальноросійський адміністративний устрій. У 1797 році тут були утворені Київська, Волинська і Подільська губернії. На місцях ще деякий час зберігались старі органи влади і польське законодавство.

Завдяки входженню до складу Росії населення Правобережної України звільнилось від необмеженого шляхетського свавілля, переслідувань та розправ за вірність православ’ю. У Російській державі опинилась більшість населення і території України, склались більш сприятливі умови для формування української нації.