Крим: шлях крізь віки

Які держави існували на території Кримського півострова у давнину?

У середині I тис. до н.е. вихідці з Греції заснували декілька своїх колоній на берегах Північного Причорномор'я. У Криму виникли дві значні грецькі держави: Херсонес та Боспор. Херсонес, археологічні пам’ятки перебувають зараз у межах нинішнього м. Севастополь, мав могутні фортифікаційні споруди. Херсонес контролював фактично переважну частину західного Криму. Зокрема, йому належали м. Керкінітіда (поблизу Євпаторії), м. Калос-Лімен (західне узбережжя Тарханкутського півострова) та інші. Херсонес за державним устроєм був демократичною республікою.

На сході Криму на місці сучасного м. Керч греки заснували м. Пантикапей. Центр Пантикапею — Акрополь — знаходився на горі Митридат. Пантикапей невдовзі перетворився на автократичну державу — Боспорське царство — до складу якого входила як східна частина Криму, так і Таманський півострів. 355 р. до н.е. за пануванням царя Левкона до Боспору було приєднано м. Феодосія. На сході Криму нам також відомі грецькі поселення Німфей (в 17 км від Керчі біля с. Героївка), Кіммерік (на західному схилі гори Онук), Тірітака (на південь від Керчі біля селища Аршінцева), Мірмекій (в 4 км від Керчі), Кітей (в 40 км на південь від Керчі), Парфеній і Парфій (на північ від Керчі). Грецькі колоністи у Криму вирощували виноград та оливкові дерева, займалися риболовством.

У І ст. до н.е. починається завоювання Криму Римською державою. Основним римським військовим поселенням на той час була фортеця Харакс, яка знаходилась неподалік від сучасного м. Ялта. Римляни покинули Крим лише у ІІІ столітті н.е.