ВСЕСВІТНЯ ІСТОРІЯ

4.3. НОВА ІСТОРІЯ. РАННІЙ НОВИЙ ЧАС (КІНЕЦЬ XV — ПЕРША ПОЛОВИНА XVII СТ.)

§3. Нідерландська революція

У XVI ст. Нідерланди були квітучою країною, де високого розвитку досягли торгівля, промисловість, наука і культура. Це була також найгустонаселеніша частина Європи — на невеликій території тут розміщувалося 6500 сіл і 300 міст (у тому числі такі багаті промислові центри, як Брюгге, Брюссель, Гент, Антверпен. Останній був найважливішим портом Північної Європи).

У 1516 р. контроль над Нідерландами отримує Іспанія. Ре формація швидко поширюється у цій країні. Щоб припинити це, імператор Священної Римської імперії Карл V заснував у 1522 р. нідерландську інквізицію, яка почала жорстоко переслідувати протестантів. Тисячі людей були піддані тортурам та страчені, а їх маєтки — конфісковані. Видавалися особливі закони — «плакати» проти єретиків. Ситуація ще більше погіршилася з приходом до влади в Іспанії короля Філіпа II (1556 p.). Англо-іспанський конфлікт паралізував нідерландсько-англійську торгівлю, що за лишило без роботи тисячі людей. Безперервні війни підірвали фінанси Нідерландів. Оскільки така політика йшла від чужоземних правителів, вона набувала характеру національного гноблення. На чолі національної партії стали представники вищої знаті під керівництвом принца Віллема Оранського. За його ініціативою близько 2 тис. дворян уклали між собою Компроміс (Союз), який мав на меті пом'якшити релігійні закони і добитися скасування інквізиції. Скромний одяг дворян дав привід одному з іспанських вельмож презирливо обізвати їх гьозами, тобто злидарями. У від повідь один з патріотів вигукнув: «Приймаємо прізвисько злидарі! Боротимося проти інквізиції та служити батьківщині до жебрацької суми!». Так борці за незалежність почали називатися тезами. Першим актом Нідерландської революції стало іконоборське повстання. У серпні 1566 р. озброєні загони народу почали погроми католицьких церков, знищення ікон, статуй святих. Правителька Нідерландів Маргарита Пермська змушена була заборонити діяльність інквізиції, «плакатів», допустити кальвіністські проповіді. Король Філіп II був цим незадоволений і замінив її герцогом Альбою — жорстоким правителем і завзятим католиком. У Нідерланди ввійшли війська, почався терор. Були страчені два лідери опозиції, а всього за 1567-1569 pp. — більше 8 тис. осіб. Різко збільшилися податки.

У квітня 1572 р. морські гези захопили місто Бріль, яке знаходилося у дельті Рейну. Так почався новий етап Нідерландської революції. Іспанські гарнізони було вигнано а багатьох міст на півночі. Емігранти стали масово переселятися в Голландію та Зеландію. Ці провінції згодом стали головним оплотом боротьби з іспанцями. Штати цих провінцій улітку 1572 р. визнали принца Оранського своїм правителем, доручивши йому верховне військове командування, вищу виконавчу владу.

Події показали провал політики Альби, і його замінили. Повстанці успішно застосовували методи затоплення водою територій, зайнятих іспанцями, незважаючи на пов'язані з цим важкі матеріальні втрати. У жовтні 1576 р. депутати нідерландських провінцій (Генеральні штати) уклали в Генті угоду про союз проти Іспанії. Іспанські найманці, які давно не отримували плати, також організували путч і розгромили Антверпен. Було вбито і замучено більше 8 тис. жителів міста, спалено тисячу будинків. Загальні втрати оцінювались у 24 млн. гульденів.

1579 p. католики південних штатів організували Арраську унію, яка передбачала вивід іспанських військ, але збереження католицизму і відновлення політичних порядків, що існували раніше. У відповідь Голландія, Зеландія, Утрехт, Гент підписали Утрехтську унію для продовження війни проти Іспанії. Ця унія стала основою для Республіки Сполучених Провінцій, відомої згодом як Голландія.

Вищим органом республіки залишались Генеральні штати. Кожна з 7 провінцій мала в них один голос, і будь-який закон вважався прийнятим лише одноголосним рішенням усіх провінцій. Виконавча влада належала штатгальтерам. На цей пост зразу в де кількох штатах обрали принца Оранського. У 1581 р. Генеральні штати оголосили Філіпа II позбавленим влади. У 1584 р. принц Оранський був убитий католицьким фанатиком. У 1585-1609 pp. Республіка Сполучених Провінцій у союзі з Францією (до 1598 р.) і Англією продовжувала вести війну з Іспанією. Військами командував син Віллема Оранського — Моріц Нассауський — талановитий полководець. Після кількох важких поразок Іспанія була змушена у 1609 р. укласти з Республікою перемир'я на 12 років. Визнавалась фактична незалежність Республіки Сполучених Провінцій, що означало перемогу революції. Проте Іспанії вдалося зберегти свій контроль над південними провінціями.