УКРАЇНА В 1945-1991 pp.: ТРАНСФОРМАЦІЇ СУСПІЛЬНОГО РОЗВИТКУ

Хронологія подій

1946 р.

Лютий — промова Й. Сталіна на передвиборчих зборах та промова У. Черчілля у Фултоні — початок холодної війни.

8—10 березня — собор греко-католицької церкви у Львові скасував унію греко-католицької церкви з Римом і підпорядкував її Російській православній церкві.

1946—1947 pp. — голод в Україні.

1947 р.

3 березня - Л. Каганович, призначений першим секретарем ЦК КП(б)У, почав "чистку" серед української інтелігенції, звинувачуючи її в буржуазному націоналізмі.

Квітень-травень - депортація лемків і жителів Холмщини до Північної і Західної Польщі (операція "Вісла").

1948 р.

Січень - М. Хрущова призначено першим секретарем ЦК КП(б)У.

6-10 жовтня - другий з'їзд письменників УРСР.

10 грудня - Генеральна Асамблея ООН ухвалила Загальну декларацію прав людини.

1949 р.

Квітень - Наукове товариство імені Т. Шевченка у Мюнхені почало видавати "Енциклопедію українознавства".

21 листопада - Президія Верховної Ради УРСР схвалила Державний гімн, герб і прапор УРСР.

Грудень - обрання Л. Мельникова першим секретарем ЦК КП(б)У.

1950 р.

5 березня - загинув командир УПА Р. Шухевич (Т. Чупринка). УПА очолив В. Кук.

Березень - початок збирання підписів під Стокгольмською відозвою до народів світу про заборону атомної зброї. Протягом 1950—1951 pp. її підписали в Україні більш як 20 млн. осіб

6 квітня - постанова Ради Міністрів СРСР про скасування термінів заслання. Згідно з постановою спецпоселенців вважали засланими навічно.

1951 р.

3 квітня - відкриття у Львові філіалу Академії наук УРСР.

Червень - друга Декада української літератури і мистецтва в Москві. Розгромна критика вірша В. Сосюри "Любіть Україну".

1953 р.

5 березня – помер Й. Сталін

Березень — липень - початок десталінізації. Припинення діяльності Л. Берії.

24 червня - Пленум ЦК КП України звільнив Л. Мельникова від обов'язків першого секретаря ЦК і призначив на його місце О. Кириченка.

1954 р.

19 лютого - Указ Президії Верховної Ради СРСР про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР із нагоди святкування 300-річчя "возз'єднання" України з Росією

Лютий - організовано Одеську кіностудію.

12 травня - УРСР стає членом ЮНЕСКО і Міжнародної організації праці.

1956 р.

14—25 лютого - відбувся XX з'їзд КПРС. На ньому було заслухано промову М. Хрущова й ухвалено Постанову ЦК КПРС про культ особи Й. Сталіна.

Серпень — вересень - початок реабілітації незаконно репресованих українських громадян.

1959 p.,

15 жовтня - агент КДБ Б. Сташинський вбив С. Бандеру.

1960 p., лютий - введення в дію першого атомного реактора в Україні.

1961 р.

Січень - суд у Львові над членами Української робітничо-селянської спілки (Л. Лук'яненком, І. Кандибою та ін.).

18 квітня - демонстрація віруючих у Києві проти закриття Андріївської церкви.

20 травня - Постанова Ради Міністрів УРСР про встановлення щорічних Шевченківських премій у галузі літератури і мистецтва.

Жовтень - XXII з'їзд КПРС схвалив нову програму побудови комунізму й проголосив політику "злиття націй"

6 листопада - почав діяти київський метрополітен.

1962 p.,

11—15 серпня - політ навколо Землі космонавта П. Поповича.

1963 p.

11—15 лютого - відбулася міжвузівська конференція з питань культури української мови, учасники якої звернулися до вищого політичного курівництва з вимогою надати українській мові статусу державної.

2 липня - звільнення М. Підгорного й обрання П. Шелеста першим секретарем ЦК КП України.

1964 p.

Березень - за особистим розпорядженням секретаря Київського обкому КПУ В. Бойченка знищено вітраж на пошану Т. Шевченка в Київському університеті (автори вітража П. Заливаха, А. Горська та ін.).

14 жовтня - усунення М. Хрущова з посади першого секретаря ЦК КПРС і обрання на його місце Л. Брежнєва — посереднього політика, крайнього консерватора. Його діяльність спрямовувалась на збереження у незмінному вигляді існуючого режиму.

Грудень - прийнято Звернення групи українських комуністів до комуністів усього світу, в якому вони протестували проти проявів відродження сталінізму та політики централізації, русифікації неросійських народів.

1965 р.

Літо — осінь - перша хвиля арештів серед трудової української інтелігенції

26 серпня - арешт братів М. і Б. Горинів, О. Заливахи, С. Караванського, М. Мастка та інших правозахисників в Україні

4 вересня - у київському кінотеатрі "Україна" під час прем'єри фільму С. Параджанова "Тіні забутих предків" відбувся мітинг протесту проти нової хвилі репресій у середовищі української інтелігенції.

1966 р.

Січень — квітень - судові процеси над українськими правозахисниками в м. Києві та на Волині

Листопад - початок серійного виробництва найбільшого в світі літака "Антей".

16—19 листопада - V з'їзд Спілки письменників України виступив на захист української мови.

1967 р.

27 травня - демонстрація протесту біля будинку ЦК Компартії України з приводу арештів учасників Шевченківського вечора в Києві.

15 листопада - В. Чорновола засуджено на п'ять років позбавлення волі.

1968 р.

Січень - у журналі "Вітчизна" опубліковано роман О. Гончара "Собор". Твір піддано жорсткій критиці в ЗМІ. Трохи пізніше голова КДБ Ю. Андропов у листі до ЦК КПРС трактував цей роман як політично шкідливий.

1 липня - П. Шелест припинив оргнабір для переїзду кримських татар у Крим.

1971 р.

Січень — травень - друга хвиля репресій в Україні, жертвою яких стали В. Чорновіл, Є. Сверстюк, І. Світличний, І. Дзюба, В. Стус та ін.

Вересень - поблизу поліського містечка Чорнобиль на Прип'яті розпочато будівництво однієї з найбільших атомних електростанцій у колишньому СРСР.

1972 p.,

25 травня — увільнення П. Шелеста від обов'язків першого секретаря ЦК КПУ і обрання на цю посаду В. Щербицького — людину близьку до Л. Брежнєва. В. Щербицький дотримувався обраного курсу повного підпорядкування Москві. На посаді першого секретаря ЦК КПУ працював до зими 1989 р.

1972—1973 pp. — судові політичні процеси в Україні.

1973 p.

20 лютого — прийнято Постанову ЦК Компартії України про книгу П. Шелеста "Україно наша Радянська". У цій постанові звинувачено її автора в ідеалізації козацтва. Книгу було вилучено з бібліотечних фондів республіки.

Вересень — секретар ЦК Компартії України В. Маланчук звернувся з листом до Політбюро Компартії України "Про деякі питання роботи з творчою інтелігенцією республіки". Він запропонував провести істотні кадрові зміни в керівництві творчих спілок, громадських організацій, висунути на головні посади "ідейно зрілих" літераторів і митців, налагодити систему марксистсько-ленінського навчання творчих працівників.

1976 р.

9 листопада — у Києві створено правозахисну організацію — Українську гельсінкську групу (УГГ), головним завданням якої було ознайомлення урядів — учасників наради з безпеки і співробітництва в Європі та світової громадськості з фактами порушень на території України Загальної декларації прав людини та гуманітарних статей, ухвалених Гельсінкською Нарадою. Пізніше група налічувала у своїх лавах 41 особу.

1977 р.

23 квітня — заарештовано членів Української гельсінкської групи М. Мартиновича і М. Матусевича.

18 вересня — екзекутива Українського конгресового комітету організувала в Нью-Йорку масову демонстрацію під гаслом "Захист прав України, поневоленої Москвою", в якій взяло участь близько 30 тис. осіб.

1978 р.

20 квітня — Верховна Рада УРСР ухвалила нову Конституцію УРСР.

23—26 листопада - у Нью-Йорку відбувся III Світовий конгрес вільних українців, який ухвалив резолюцію про деколонізацію СРСР.

1980 р.

Січень - початок видання за кордоном "Вісника репресій в Україні".

29 березня - заява Українського патріотичного руху про деколонізацію СРСР, в якій підбивалися підсумки репресій в Україні, починаючи з 1972 p., і висувалася вимога про деколонізацію СРСР та вихід України із складу Радянського Союзу.

20 серпня - керуючись настановами вищого політичного керівництва України, Міністерство зв'язку УРСР видало розпорядження про глушіння радіостанцій "Голос Америки" (СІЛА), "Бі-Бі-Сі" (Великобританія), "Німецька Хвиля" (ФРН).

1982 p., травень - відзначення в Україні 1500-річчя заснування Києва.

1983 p.,

26 травня — ухвалено постанову ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР "Про додаткові заходи для удосконалення вивчення російської мови в загальноосвітніх учбових закладах союзних республік", якою для русифікації було установлено режим найбільшого сприяння.

1985 p.,

11 березня — М. Горбачова обрано Генеральним секретарем ЦК КПРС. Початок процесу лібералізації.

1986 p.,

26 квітня — катастрофа на Чорнобильській АЕС.

1987 р.

20 липня — О. Гончар звернувся до Генерального секретаря ЦК КПРС М. Горбачова з листом, в якому висловлював тривогу з приводу звуження сфери вжитку української мови, висловивши пропозиції, спрямовані на подолання хиб у галузі національно-культурної політики.

5 серпня - активний учасник руху опору В. Чорновіл надіслав відкритий лист Генеральному секретарю ЦК КПРС М. Горбачову, в якому відстоював право на існування легальної опозиції, вимагав звільнення всіх політичних в'язнів, усунення від керівництва "команди" В. Щербицького, докорінної перебудови національної політики, правдивого висвітлення історії України.

1988 р.

Літо - відзначення 1000-річчя хрещення Київської Русі.

Червень – липень - у Львові відбулися перші несанкціоновані масові мітинги, на яких обговорювалися гострі національні проблеми, уперше публічно порушено питання про реабілітацію воїнів УПА як борців за національне визволення

13 листопада - у Києві на установчому з'їзді було створено масову політичну організацію, фактично опозиційну до Компартії України — Народний рух України за перебудову. Головою НРУ обрано поета І. Драча. На кінець 1990 р. налічувалося 633 тис. членів Руху, а разом з прихильниками — до нього входило більш як 5 млн. осіб.

1989 р.

Лютий - у Києві утворено Товариство української мови ім. Тараса Шевченка.

31 травня – 1 червня - утворення Міжнародної асоціації україністів.

Осінь - у Чернівцях проведено фестиваль "Червона рута", який ознаменував відродження української сучасної музики, установчі збори відновленого Наукового товариства імені Т. Шевченка у Львові.

28 жовтня - Верховна Рада УРСР ухвалила закон про державний статус української мови.

1990 р.

21 січня — на відзнаку річниці Акта злуки ЗУНР і УНР (1919 р.) відбувся "живий ланцюг", що простягся від Івано-Франківська через Львів до Києва. Під національні прапори стали близько 3 млн. осіб.

15 березня — уперше на державній установі (міськвиконкомі) м. Стрий Львівської області було піднято національний прапор.

18 березня — вибори до Верховної Ради УРСР та місцевих рад.

16 липня — Верховна Рада УРСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України.

2 серпня — Верховна Рада УРСР ухвалила Закон "Про економічну самостійність Української РСР".

2 жовтня — на Майдані Незалежності в Києві розбито наметовий табір студентів, які оголосили політичне голодування. Вони висунули вимоги відставки Голови Ради Міністрів В. Масола, призначення нових виборів на основі багатопартійності 1991 p., ухвалення постанов про націоналізацію майна КПРС і ВКЛСМ на території України, відмови від укладення союзного договору, повернення на Україну всіх громадян, які проходять строкову службу за межами республіки.

1990 —1991 pp. — відновлення українських греко-католицької та автокефальної православної церков.