Історія торгівлі, податків та мита

РОЛЬ ЕКОНОМІЧНОЇ І ТОВАРОЗНАВЧОЇ ЕКСПЕРТИЗИ ПРИ ВИРІШЕННІ ПОДАТКОВИХ СПОРІВ

Кіберник Олена Володимирівна

Запорізький національний університет

Дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об’єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів Міністерства доходів і зборів чи суду, сприяє встановленню суттєвих фактів при вирішенні податкового спору: розбіжностей, що виникли між учасниками податкових правовідносин (різновиду фінансово-правових відносин, спрямованих на встановлення, введення та справляння податків і зборів) у процесі здійснення податкового контролю, оскарження актів контролюючих органів, дій/бездіяльності їх посадових осіб і притягнення до відповідальності за скоєння податкових правопорушень. Податково-правовий спір за своєю природою індивідуальний, неповторний і адміністративно-юрисдикційний процес 4. Його складність і неоднозначність зумовлені проблемою поєднання інтересів платників податків з інтересами держави (народу України), які представляють фіскальні органи і особливо суд. За влучною думкою В. Колпакова, послідовне, повне і неухильне врахування інтересів держави та особи безпосередньо відбивається на ефективності адміністративного процесу і є обов’язковим для органів доходів і зборів (їх посадових осіб), що розглядають і вирішують конкретну справу. Наукова експертиза у податковому різновиді адміністративно-юрисдикційних відносин покликана забезпечити всебічну і повну правову оцінку змісту усіх економічних та інших фактів цих відносин. Така оцінка дозволяє обрати найприйнятніші норми чинного податкового законодавства для врегулювання податкового спору.

Практика фіскальних органів і судів України з вирішення податкових спорів дозволяє стверджувати, що найпоширенішими у таких категоріях справ стають економічна (бухгалтерського і податкового обліку; фінансово-господарської діяльності; фінансово-кредитних операцій) і товарознавча (машин, обладнання, сировини і товарів народного споживання; транспортно-товарознавча) експертизи. Базовим законодавчим актом, який визначає порядок проведення цих видів експертиз (завдання, орієнтовний перелік вирішуваних питань, предмети дослідження тощо) стали Кодекс адміністративного судочинства України від 06.07.2005 р. № 2747-IV та Інструкція про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затверджена наказом Мін’юсту України 08.10.1998 р. № 53/5.

4 За Т. Коломоєць, В. Любліним, І. Пановым, Ю. Руснаком, М. Тищенко однією з ознак адміністративно-юрисдикційної діяльності є спір, що виникає між сторонами адміністративно-правових відносин. С. Стеценко вказує на цю ознаку при характеристиці адміністративно-судового процесу.

З аналізу завдань згаданих вище видів наукової експертизи вбачається, що її економічний різновид призначений тільки для з’ясування цифрових величин обрахування податків (зборів), а товарознавчий - природи об’єктів оподаткування (хімічного складу, функціонального призначення тощо). Наприклад, якщо виник спір з митною службою Міндоходів і зборів України з приводу визначення коду декларування і оформлення імпортованого товару за Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (затверджена наказом Держмитслужби України 28.11.2007 р. № 1007), а відповідно - наявності підстави для оподаткування такого імпорту і розміру податку, то для вирішення спору треба залучати саме експертів у сфері товарознавства, а не бухгалтерії. Якщо такий спір знаходиться у суді, то, як свідчить практика, суддя може наполягати на формулюванні питань для експерта саме у тих виразах, які містяться в Інструкції, ігноруючи тим самим слово “орієнтовний”, що використано у ній для характеристики переліку цих питань. За такого підходу безпосередні консультації з експертом дозволять обрати прийнятний для судді та необхідний для вірного вирішення спору варіант такого формулювання.

Отже, проведення економічної і товарознавчої наукової експертизи в адміністративно-юрисдикційній діяльності органів доходів і зборів при вирішення спорів покликане встановити факт відсутності податкових зобов’язань або розмір податків, що підлягають сплаті. При цьому економічна експертиза спрямована на з’ясування точних цифрових величин коштів, які стали предметом податкового спору, а товарознавча - природи товару (його складу, функцій), яка обумовлює нульову або іншу ставку оподаткування.