МАЛИЙ СЛОВНИК ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

ПОЛК КОЗАЦЬКИЙ — військова й адміністративно-територіальна одиниця в Україні другої половини XVII — XVIII ст. Територія кожного полку включала населені пункти, де жили козаки. Полк іменувався за назвою міста чи містечка, в якому зосереджувалася полкова адміністрація. Напередодні Визвольної війни козацька територія поділялась на 6 полків — Чигиринський, Черкаський, Корсуньський, Білоцерківський, Переяславський та Київський. З роками кількість полк козацький невпинно зростала. За Зборівським реєстром 1649 козацьке військо поділялося на 16 полків. Деякі джерела повідомляють про 26, 34 і навіть 36 полків. Після Андрусівського перемир'я 1667 в Лівобережній Україні з Києвом і прилеглими до нього землями залишилось 10 полків — Гадяцький, Київський, Лубенський, Миргородський, Ніжинський, Переяславський, Полтавський, Прилуцький, Стародубський та Черніїтвський. Вони існували до остаточної ліквідації царським урядом на початку 80-х років XVIII ст. полкового устрою в Україні.

Полки Правобережної України — Білоцерківський, Богуславський, Брацлавський, Кальницький (Вінницький), Канівський, Корсуньський, Паволоцький, Уманський, Черкаський та Чигиринський — після 1667 потрапили під владу Польщі. Наприкінці 70-х вони припинили своє існування. В середині 80-х відновилися Білоцерківський, Брацлавський, Богуславський і Корсуньський полки. Після підписання Прутського договору (1711) більшість людності Правобережжя переселилася в Лівобережну й Слобідську Україну, а правобережні полки остаточно припинили своє існування.

В середині 50-х років XVII ст. на Слобожанщині українські переселенці створили полки — Балаклійський (у 1677 приєднаний до Харківського), Острогозький, Охтирський, Сумський, Харківський та Ізюмський (у 1682 виділився із Харківського). Названі полки гетьману не підпорядковувалися, а значною мірою залежали від бєлгородських воєвод, а також Розрядного і Посольського приказів у Москві. Існували до 1765, коли Катерина Ц ліквідувала слобідське козацтво.

В.Панашенко[А] [Б] [В] [Г] [Д] [E] [Є] [Ж] [З] [I-Ї-Й] [K] [Л] [M] [H] [O] [П] [P] [C] [T] [У] [Ф] [X] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ю] [Я] [Всі]